fot. PAP/EPA

Korea Płn. zarzuca USA próby stworzenia w Azji sojuszu podobnego do NATO

Zapowiedź wzmocnienia współpracy wojskowej USA, Japonii i Korei Południowej to krok w stronę budowy w Azji sojuszu podobnego do NATO – oceniło w niedzielę Ministerstw Spraw Zagranicznych Korei Północnej, odnosząc się do niedawnego szczytu NATO, na którym po raz pierwszy obecni byli południowokoreańscy i japońscy przywódcy.

W kuluarach szczytu w Madrycie pod koniec czerwca prezydent USA, Joe Biden, premier Japonii, Fumio Kishida, i prezydent Korei Południowej, Jun Suk Jeol, potępili niedawne próby rakietowe Korei Płn. i zapowiedzieli wzmocnienie współpracy militarnej w obliczu zagrożenia ze strony Pjongjangu.

Przywódcy dwóch azjatyckich sojuszników USA po raz pierwszy w historii uczestniczyli w szczycie NATO jako obserwatorzy. Komentatorzy oceniali to jako oznakę, że demokracje świata łączą siły, by wspólnie sprostać zagrożeniom stwarzanym przez Rosję i wyzwaniom ze strony coraz bardziej asertywnych Chin.

Podczas szczytu Kishida po raz kolejny potępił rosyjską agresję na Ukrainę i przestrzegł, że jest ona problemem nie tylko dla Europy, lecz dla całego świata, ponieważ uderza w podstawy porządku międzynarodowego. Zapowiedział zacieśnienie współpracy pomiędzy Japonią a NATO. Władze Korei Płn. ostro skrytykowały w niedzielę te zapowiedzi.

„Niedawny szczyt NATO coraz wyraźniej dowodzi, że USA dążą do ograniczenia działań jednocześnie Rosji i Chin poprzez militaryzację Europy i stworzenie sojuszu wojskowego podobnego do NATO w regionie Azji i Pacyfiku. Utrzymują także trójstronny sojusz USA-Japonia-Korea Płd. jako ważny środek na rzecz realizacji tego planu” – oświadczyło MSZ w Pjongjangu.

W komunikacie resortu opublikowanym przez państwową północnokoreańską agencję prasową KCNA oceniono, że USA „rozpowszechniają plotkę o >>zagrożeniu ze strony Korei Północnej<< jako pretekst do osiągnięcia dominacji wojskowej w regionie Azji i Pacyfiku”.

MSZ Korei Płn. wezwało przy tym do wzmocnienia „obrony kraju, by aktywnie radzić sobie z zaostrzeniem sytuacji w środowisku bezpieczeństwa”.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl