fot. PAP/EPA

Korea Płn. twierdzi, że wystrzeliła rakietę hipersoniczną

Korea Płn. dokonała w środę próbnego odpalenia „rakiety hipersonicznej”, które zakończyło się pomyślnie. Rakieta uderzyła w planowany cel – poinformowała w czwartek oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

Próbę, pierwszą tego rodzaju od października ubiegłego roku, zarejestrowały systemy śledzące państw regionu. Spotkała się ona z krytyką ze strony USA, Korei Południowej i Japonii.

Reuter przypomina, że pierwszą próbę z pociskiem hipersonicznym Korea Północna dokonała – według KCNA – we wrześniu przyłączając się do wyścigu militarnego czołowych potęg światowych.

Pociski hipersoniczne, w odróżnieniu od balistycznych, które osiągają przestrzeń kosmiczną aby prawie pionowo uderzyć w cel, lecą stosunkowo nisko nad ziemią osiągając pięciokrotną szybkość dźwięku, czyli ok. 6 200 km/godz.

Ostatnia próba „pozwoli przyspieszyć zadanie modernizacji sił strategicznych naszego państwa” – podkreśliła w komunikacie KCNA.

Według agencji w ostatniej fazie lotu głowica bojowa oddzieliła się od rakiety i „precyzyjnie uderzyła w cel” odległy o ok. 700 km.

Eksperci zauważają że Pjongjang ostatnie próby nuklearne lub z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi (ICBM) dokonał w 2017 r. Od tego czasu skupia się systemach bardziej nadających się do bezpośredniego manewrowania i penetrowania obrony antyrakietowej.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl