fot. mgm.gov.pl

Konsultacje społeczne ws. przekopu Mierzei Wiślanej

W przyszłą środę rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie planowanego przekopu Mierzei Wiślanej. Od tego dnia każdy będzie miał możliwość przedstawienia własnych opinii i uwag na temat tej inwestycji. Wnioski można zgłaszać do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Mierzeja Wiślana – to właśnie przekop dokonany w tym miejscu ma połączyć Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.

Kanał ma mieć ponad kilometr długości i 5 metrów głębokości. Dzięki niemu możliwe stanie się wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do czterech metrów, mających sto metrów długości i dwadzieścia metrów szerokości. Jego budowa ma potrwać około czterech lat.

Od 13 czerwca do 12 lipca będą trwały konsultacje społeczne, w czasie których każdy będzie mógł zapoznać się z dokumentacją dot. inwestycji, w tym przede wszystkim z raportem oddziaływania na środowisko. Dostępna jest ona w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz w wydziale zamiejscowym w Elblągu. Będzie można złożyć własne opinie i uwagi.

Na razie o projekcie negatywnie wypowiedział się zarząd województwa pomorskiego. Chodzi tu o względy ekonomiczne i przyrodnicze. Z kolei sejmik województwa warmińsko-mazurskiego poparł plan przekopu Mierzei Wiślanej. Dla rządu jest to inwestycja kluczowa, która ożywi gospodarczo Warmię i Mazury.

TV Trwam News/RIRM

drukuj