Konsultacje międzynarodowe ws. unii energetycznej i Ukrainy

Unia energetyczna i sytuacja na Ukrainie będą tematami rozmów premierów Polski i Szwecji w Warszawie. Spotkanie odbędzie się w ramach konsultacji międzynarodowych przed rozpoczynającym się w czwartek posiedzeniem Rady Europejskiej.

Podczas rozmów omówione mają zostać także m.in. zagadnienia związane z rynkiem wewnętrznym Unii Europejskiej oraz umową UE-USA.

Poseł Witold Waszczykowski, były wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych mówi, że wszystkie te tematy są ważne; najistotniejsze jest wypracowanie wspólnego stanowiska UE ws. konfliktu na Ukrainie.

– Są oczywiście też pozostałe tematy ważne czy dalszy sposób rozwoju Unii Europejskiej. Unia nie rozwija się tak jakby wszyscy chcieli. Należy się zastanowić jak ją uruchomić, jakie przepisy gospodarcze wprowadzić. Jest plan Junckera o reindustrializacji UE. Oczywiście są plany, aby uzgodnić wspólną politykę energetyczną i o tym warto porozmawiać. Wreszcie jest ostatni problem, to jest stworzenie wraz z USA dużego obszaru wolnego handlu. Ten problem jest bardzo istotny, tylko, że jest niepoliczony. Po prostu nie mamy bilansu, kto ile by na tym zyskiwał, czy ktoś by na tym tracił jak np. polskie rolnictwo dotowane przez UE z zetknięciu z niedotowanym rolnictwem Stanów Zjednoczonych – powiedział poseł Witold Waszczykowski.

W planie obrad marcowego szczytu Rady Europejskiej w Brukseli znalazły się kwestie energetyczne i unijna współpraca w tym zakresie. Przywódcy państw UE mają się odnieść m.in. do propozycji KE w tej sprawie. Zajmą się też przygotowaniami do szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze oraz konfliktem na Ukrainie i stanem implementacji porozumienia z Mińska.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl