fot. PAP/Mateusz Marek

Kongres Edukacji Klasycznej

Edukacja klasyczna to taka, która stawia na wychowanie do dobra, piękna i prawdy – mówił prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, podczas pierwszego Kongresu Edukacji Klasycznej.

Pójście drogą edukacji klasycznej, czyli edukacji, która będzie uczyła człowieka dobra, piękna i prawdy, jest absolutnym warunkiem dobrej przyszłości naszego pokolenia – mówił prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, na Zamku Królewskim w Warszawie podczas pierwszego Kongresu Edukacji Klasycznej.

– W czasach, kiedy dobro schodzi na dalszy plan, edukacja klasyczna, czyli wychowanie do dobra, piękna i prawdy jawi się jako naczelne zadanie. Jeśli tego nie zrobimy, jeśli nie postawimy na edukację klasyczną, na rozwój edukacji klasycznej, nie postawimy na wychowanie młodych pokoleń, to je stracimy i straci je Polska – powiedział prof. Przemysław Czarnek.

Elementem wzmacniania edukacji klasycznej i wszystkich działań podejmowanych w ministerstwie jest I Ogólnopolski Konkurs Retoryczny. Retoryka jako sztuka dobrego i pięknego mówienia, ale również suwerennego i krytycznego myślenia jest narzędziem bardzo nowoczesnym – podkreślał dr hab. Artur Mamcarz-Plisiecki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

– Jeśli teraz rozpoczynamy konkurs i potem olimpiadę, to jest to dobry krok w stronę nauczenia, dania młodzieży dobrego narzędzia mówienia, myślenia, prezentowania i obrony własnego stanowiska. Właśnie to jest w tym najważniejsze – wyjaśnił dr hab. Artur Mamcarz-Plisiecki.

I Ogólnopolski Konkurs Retoryczny został zorganizowany przez Kuratorium Oświaty w Lublinie we współpracy z KUL-em oraz Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych – mówiła Teresa Misiuk, lubelska kurator oświaty.

– Myślę, że dane liczbowe – mówiące o tym, jak wiele osób zgłosiło się do udziału w tym konkursie – pokazują, że odpowiedzieliśmy też na oczekiwanie nauczycieli szkół podstawowych. Aktualnie zgłosiły się 242 szkoły, a z tych szkół ponad 1800 uczniów – powiedziała Teresa Misiuk, lubelska kurator oświaty.

W grudniu z kolei odbędzie się nabór na Olimpiadę Retoryczną dla szkól średnich.

 TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl