Konferencja „Otoczmy troską życie”

„Otoczmy troską życie” – to hasło dwudniowej Międzynarodowej Konferencji Naukowej, która trwa w Białymstoku.

Spotkanie zorganizowano w ramach III Dni Godności Życia.

Rozpoczęła ją wczoraj uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. abp prof. dr hab. Edward Ozorowski, metropolita białostocki.

Dziś obrońcy życia, którzy przybyli z całego świata będą uczestniczyć w dwóch sesjach zatytułowanych „Rodzina jako naturalne środowisko wzrastania człowieka” oraz „Prawo człowieka do naturalnej śmierci”.

Odbędą się one na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

W konferencji udział bierze prof. dr hab. n. med. Bogdan Chazan. Lekarz podkreśla, że powinniśmy spojrzeć na życie w szerszym kontekście.

Jak zauważył on, często mówimy o ochronie życia od momentu poczęcia, trochę rzadziej mówimy jak chronić życie przez cały czas jego trwania.

Prof. stwierdził, że także przed lekarzami stoi tu wielkie wyzwanie.

– Ze swojej strony, jako lekarz, mogę powiedzieć, że zdobywam mocne argumenty m.in. z wykładu prof. Półtawskiej o tym, że lekarze są i powinni być sługami życia. Pani profesor mówiła o marzeniu świętej pamięci błogosławionego Jana Pawła II, aby organizacje, które gromadzą lekarzy katolickich, zaczęły być mocniejsze – ważniejsze, aby zaczęły pełnić większą rolę opiniotwórczą. Społeczeństwo znowu zaczyna słuchać lekarzy w kwestiach zdrowia jak i również w kwestiach życia – zaznacza prof. Bogdan Chazan.

Prof. Bogdan Chazan dodaje, że w ostatnim czasie coraz więcej ludzi interesuje się kwestią ochrony życia czy tzw. aborcji – czyli zabijania dzieci nienarodzonych.

–  Z mojej obserwacji wynika, że dochodzi do systematycznej, ale ciągłej zmiany na lepsze. Konieczna jest ochrona życia – od poczęcia do naturalnej śmierci. Powinniśmy dbać o godność życia, a także – dodając od siebie – o godność śmierci. Idea ta zdobywa coraz więcej serc i umysłów w Polsce. Jest to bardzo dobre zjawisko – akcentuje prof. Bogdan Chazan.  

Organizatorem konferencji jest Podlaski Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich i Międzywydziałowa Katedra Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Białymstoku.

Spotkanie zakończy się dziś po południu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl