fot. pixabay.com

Konferencja naukowa „Problemy i wyzwania współczesnej onkologii” w COZL

„Problemy i wyzwania współczesnej onkologii” – to temat międzynarodowej konferencji naukowej, jaka odbywa się w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli. Wydarzenie wpisuje się w obchody 70. rocznicy istnienia placówki. Bierze w nim udział grono wybitnych ekspertów zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli świętuje w tym roku 70 lat swojej działalności.

– Zaczynaliśmy bardzo skromnie w 1953 roku i powolutku doszliśmy (tak jak mamy to w tej chwili) do 58 tys. m kw., ale to wynika z tego, że ciągle przybywa pacjentów onkologicznych. Pracujemy w bardzo dobrych warunkach, mamy doskonały sprzęt, jeśli chodzi o diagnostykę, o dostęp do nowych technologii. To wszystko jest dla naszych pacjentów – mówił dr n. med. Krzysztof Paprota z COZL.

Rozbudowa placówki to duża zasługa jej dyrektor – prof. n. med. Elżbiety Starosławskiej.

– Mamy wielką wdzięczność dla pani profesor, bo wiemy, że na przestrzeni ostatnich dekad nie było łatwo o to centrum i były boje o to centrum. Ale ono jest. Jest dzięki wielkiemu uporowi i misji pani prof. Elżbiety Starosławskiej. A wszystko to dla pacjentów – dla pacjentów, którzy wchodzą niestety w okres tsunami onkologicznego – mówił obecny podczas wydarzenia minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek.

Stąd dyskusja na temat problemów i wyzwań, jakie stoją dziś przed onkologią, jest obecnie tak ważna i potrzebna – akcentował podczas konferencji szef MEiN. Jedną z bolączek jest zbyt późne zgłaszanie się pacjenta do specjalisty. Przykładem są osoby borykające się z nowotworami kości czy tkanek miękkich.

– Zgłaszają się do nas pacjenci z olbrzymimi guzami, czasami obejmującymi całe kończyny i przy olbrzymim postępie onkologii, jaki się dokonał – szczególnie w leczeniu guzów kości – wycięcie takiego guza bez okaleczającego zabiegu jest praktycznie niemożliwe – zwrócił uwagę prof. n. med. Tomasz Mazurkiewicz z COZL.

Profilaktyka, która pociąga za sobą wczesne rozpoznanie choroby, daje duże szanse na wyleczenie.

– Bez rozpoznania radiologicznego nie może być podjęte prawidłowe leczenie, a później prawidłowy monitoring leczenia. Pacjent, jeżeli ma rozpoznaną chorobę nowotworową, musi ją mieć zdiagnozowaną – zarówno jej miejscowe zaawansowanie, jak i zaawansowanie w całym narządzie. Dopiero później, kiedy chemioterapeuci, radioterapeuci wykonują swoje procedury, wprowadzają leczenie, oceniamy, jaka jest odpowiedź na leczenie u pacjenta – mówił prof. n. med. Franciszek Burdan z COZL.

Konferencja, w której biorą udział polscy, jak i zagraniczni specjaliści z zakresu onkologii, potrwa do soboty. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda, a patronat medialny Radio Maryja, TV Trwam i „Nasz Dziennik”.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl