fot. PAP/Marcin Bielecki

Konferencja Gazterm w Międzyzdrojach

Biometan to szansa dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego kraju – wskazywali uczestnicy konferencji Gazterm. Dziś ostatni dzień spotkania w Międzyzdrojach.

Podczas jednego z paneli poświęconego biometanowi, głos zabrał we wtorek wiceprezes PGNiG Jarosław Wróbel. Wskazał on, że ten surowiec to szansa nie tylko dla  producentów i biznesmenów rolnych, ale przede wszystkim szansa dla zbudowania nowej gałęzi przemysłu w RP.

Wiceprezes Jarosław Wróbel podkreśli znaczenie biometanu dla bezpieczeństwa energetycznego i dywersyfikacji różnych rodzajów gazów dla zaspokojenia potrzeb energetycznych. Wskazał też na wartość współpracy w tym obszarze z lokalnym biznesem i samorządami.

– Każda biogazownia jest dedykowana przede wszystkim pod lokalne potrzeby surowcowe i na tej bazie musimy budować tę jednostkę energetyczną, która rozwiązuje lokalne problemy. My będziemy starali się robić wszystko, by efektywnie zarządzać takim systemem we współpracy z lokalnymi samorządami i biznesmenami. To jest nasza oferta, nasze zaproszenie w drodze franszyzy do współpracy z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem  – powiedział Jarosław Wróbel.

Dziś wykorzystujemy ok. 5 proc. potencjału biometanu, 95 proc. co roku bezproduktywnie trafia do atmosfery. Wiceprezes PGNiG podkreślił, że efektywne zagospodarowanie tej ilości powinno dać w skali kraju między 7 a 8 mld biometanu.

W ramach Szczytu Gazowego Trójmorza omawiane są plany i kierunki działań zmierzające do podniesienia stanu bezpieczeństwa energetycznego w skali regionu oraz rozwoju transgranicznego handlu gazem.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl