fot. DWOT

Konferencja ekspercka „GROTowisko-22”

W siedzibie dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu odbędzie się konferencja ekspercka „GROTowisko-22”. Wydarzenie będzie poświęcone wymianie doświadczeń związanych z wdrożeniem i eksploatacją karabinka GROT oraz integrowanie środowiska eksperckiego.

GROTowisko-22” odbędzie się w dniach 3-4 czerwca bieżącego roku.

Jak wskazali organizatorzy, wydarzenie będzie skoncentrowane na omówieniu wniosków wynikających z eksploatacji karabinka – zwłaszcza wersji A2 – oraz zmian w systemie szkolenia żołnierzy lekkiej piechoty.

„Nowatorskim pomysłem będzie pojedynek na argumenty między żołnierzami – codziennymi użytkownikami – a inżynierami i twórcami karabinka, a także zawody strzeleckie z karabinka w wersji wojskowej i cywilnej. Do udziału w zawodach zgłosiło się blisko 200 uczestników, w tym żołnierze WOT, członkowie organizacji i stowarzyszeń strzeleckich oraz 10 zespołów z innych rodzajów sił zbrojnych i formacji. Zawody składać się będą z dwóch równoległych części: wojskowej, w której wystartują wyłącznie żołnierze oraz cywilnej, w której udział wezmą strzelcy sportowi oraz pasjonaci broni” – napisano na stronie Wojsk Obrony Terytorialnej.

WOT poinformowało, że w eksploatacji znajduje się 51 tysięcy karabinków GROT w wersjach A1 oraz A2.

Ponad 33 tysiące karabinków eksploatowanych jest w WOT, pozostałe w innych rodzajach sił zbrojnych oraz szkolnictwie wojskowym. GROT jest również najbardziej rozpowszechnionym karabinkiem w kalibrze 5,56 mm NATO, który wykorzystują Ukraińskie Siły Zbrojne. Od 2017 roku karabinek GROT stopniowo wypiera z Sił Zbrojnych RP karabinki oparte na rodzinie karabinków AK, stając się docelowym karabinkiem podstawowym w Wojsku Polskim” – podkreślono na stronie WOT.

Zespół prasowy DWOT/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl