fot. https://twitter.com/ipngovpl

IPN rozpoczął nabór zgłoszeń do VIII edycji międzynarodowej nagrody „Świadek Historii”

Instytut Pamięci Narodowej ogłosił VIII edycję międzynarodowej nagrody „Świadek Historii” dla osób i organizacji spoza Polski. Honorowe wyróżnienie otrzymują osoby oraz instytucje szczególnie zasłużone dla upamiętniania historii polskiego narodu oraz wspierające Instytut w realizacji ustawowej działalności w obszarach edukacyjnym i naukowym.

„Zapraszamy do zgłaszania osób i instytucji spoza Polski, szczególnie zaangażowanych w pielęgnowanie polskiej pamięci historycznej, dbających o zachowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o historii najnowszej naszego kraju oraz odkrywanie zapomnianych faktów czy osób zasłużonych dla polskiego narodu. Laureatem nagrody może zostać osoba niemająca polskiego pochodzenia. Wnioskować można także o uhonorowanie pośmiertne” – poinformował IPN.

Zgłoszenie powinno być opisowe, zawierać od jednej do trzech stron, na których uwzględnione zostaną działania mające na celu pielęgnowanie pamięci historycznej o Polsce i Polakach poza granicami kraju oraz wspierające IPN w realizacji działalności w obszarach: edukacyjnym, naukowym i wydawniczym.

Przykładem takiej działalności jest gromadzenie pamiątek związanych z naszą historią, poszukiwanie, zbieranie i archiwizowanie dokumentów jej dotyczących, opieka nad cmentarzami i pomnikami czy także projekty popularyzujące dzieje najnowsze Polski.

Instytut Pamięci Narodowej zajmuje się wydarzeniami z najnowszej historii Polski, szczególnie epoką, w której Polacy walczyli z totalitaryzmami. W związku z tym nagradzane są działania dotyczące okresu pomiędzy 8 listopada 1917 r. a 31 lipca 1990 roku.

Wniosek o przyznanie nagrody powinien zawierać dane kandydata, opis zasług  uzasadniających przyznanie nagrody, dostępne wnioskodawcy kopie dokumentów poświadczających osiągnięcia kandydata. Do wniosku należy dołączyć zgodę kandydata na zgłoszenie (nie dotyczy kandydatów zgłaszanych pośmiertnie). Wyłącznie pisemne zgłoszenia należy nadsyłać do 17 czerwca 2022 roku na adres: Instytut Pamięci Narodowej, Biuro Edukacji Narodowej, ul. Janusza Kurtyki 1, 02-676 Warszawa, („Świadek Historii”).

W sprawie nagrody można również kontaktować się, pisząc na adres: [email protected].

Ogłoszenie laureatów nastąpi w październiku 2022 roku.

***

Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. płk Weronika Sebastianowicz – żołnierz AK i łagierniczka, działaczka Związku Polaków na Białorusi i prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi; Henricus van Tilbeurgh, mieszkający w Holandii twórca fundacji „Wojtek – polscy wyzwoliciele na wszystkich frontach” i posiadacz największej na świecie prywatnej kolekcji związanej z Polskimi Siłami Zbrojnymi na Zachodzie; Jerzy Wójcicki, działacz polskiej mniejszości w Winnicy na Ukrainie, Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce – dokumentujący historię Polski i Polonii, Fundacja Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego we Włoszech; János Tischler – historyk węgierski, zasłużony w pielęgnowaniu pamięci historycznej o Polsce i Polakach na Węgrzech; Marco Patricelli – propagator polskiej historii, m.in. autor pierwszej biografii Witolda Pileckiego; ks. Zdzisław Malczewski, aktywny działacz wśród Polonii brazylijskiej, stworzył Braspol – największą organizację polonijną w Brazylii; Zjednoczenie Polskie w Johannesburgu – od czasów powojennych nieprzerwanie dbające o podtrzymywanie i propagowanie polskiej tradycji historycznej w RPA.

Instytut Pamięci Narodowej

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl