fot. flickr.com

Do końca roku pojawi się decyzja o powiększeniu terminala LNG

Jeszcze w tym roku zapadnie decyzja dotycząca powiększenia mocy regazyfikacyjnej terminala LNG w Świnoujściu – powiedział PAP prezes Gaz Systemu Tomasz Stępień. Być może będzie to powiększenie nawet do 10 mld m3 gazu rocznie.

Jak dodał Stępień spółka prowadzi obecnie wielowariantowe analizy.

– Trwają analizy. Kwestią jest w jakim czasie, jakimi nakładami i kiedy. Możliwa jest rozbudowa do ponad 7,5 mld m3 – powiedział Stępień.

Jak dodał, rozbudowa do 7 mld m3 może się odbyć nawet „stosunkowo niewielkim nakładami”.

Na razie moc regazyfikacyjna terminala wynosi 5 mld m3 rocznie, czyli tyle, ile wynosi jedna trzecia polskiego zapotrzebowania. Gazoport jest zbudowany w taki sposób, że w razie potrzeby można będzie powiększyć jego moc regazyfikacyjną do 10 mld m3 rocznie.

W czerwcu bieżącego roku do terminalu wpłynął pierwszy statek z komercyjnym ładunkiem gazu skroplonego, którego dostawcą jest Qatargas Operating Company Limited. Kolejna dostawa gazu z Kataru nastąpiła w połowie lipca. Gazowce mają cumować w Świnoujściu regularnie, raz w miesiącu. Oprócz dostaw w ramach kontraktu z Katarczykami terminal ma obsługiwać ładunki zakupione w ramach umów krótkoterminowych.

W ramach inwestycji w Świnoujściu wybudowano nowy falochron o długości ok. 3 km, nabrzeże wraz z systemem cumowniczym umożliwiającym rozładunek zbiornikowców LNG o pojemności ładunkowej od 120 tys. m3 LNG do około 217 tys. m3 LNG(Q-flex), dwa kriogeniczne zbiorniki do składowania procesowego LNG (każdy o pojemności około 160 tys. m sześc.), instalacje do regazyfikacji LNG oraz gazociąg Świnoujście – Szczecin o długości 85 km łączący Terminal LNG z polskim systemem przesyłowym.

PAP/RIRM

drukuj