Komorowski znów zmienia poglądy – tym razem ws. wieku emerytalnego

Na dwa dni przed ciszą wyborczą prezydent Bronisław Komorowski zmienia swoje poglądy dot. wieku emerytalnego; dopuszcza możliwość przechodzenia na emeryturę po 40 latach pracy. Prezydent przekazał tę informację na konferencji, po spotkaniu ze związkowcami z OPZZ w Belwederze.

W czasie kończącej się prezydentury Bronisław Komorowski podpisał rządowy projekt, który podwyższył wiek emerytalny do 67 r. życia dla kobiet i mężczyzn. Stało się to mimo ogromnych protestów społecznych. Zignorowany został też wniosek o przeprowadzenie referendum w tej sprawie, poparty przez ponad 2,5 mln obywateli.

Dziś Bronisław Komorowski poinformował, że w jego kancelarii powstał projekt, który wprowadza kryterium 40 lat stażu pracy jako elementu uprawniającego do przejścia na emeryturę. Zapowiedział, że propozycja ta zostanie przesłana dziś lub jutro do Sejmu.

Poseł prof. Józefa Hrynkiewicz z sejmowej komisji Polityki Społecznej i Rodziny mówi, że prezydent w 2011 r. miał szansę, by dobrze rozwiązać sprawę emerytur – niestety, nie skorzystał z niej. Obecnie  jest to po prostu „kit wyborczy”.

– Pan prezydent obiecuje wszystko, bo nie chce opuścić pałacu prezydenckiego. Jest mu tam dobrze i niczego nikt od niego nie chciał przez 5 lat, więc bardzo się zdziwił i teraz mówi o jakichś ustawach. To po prostu śmiechu warte. To kryterium zakłada, że ktoś przez 40 lat ani jednego dnia nie będzie chory – bo jeśli jest chory, to nie płaci się za niego składki. 40 lat to jest naprawdę bardzo dużo. Polska jest liderem w Europie, jeśli chodzi o umowy śmieciowe, szczególnie dla ludzi młodych, więc ci młodzi ludzie do 30-35 roku życia nigdy nie mieli żadnej normalnej umowy. To kiedy oni będą mieli 40 lat stażu pracy? W 75. roku życia czy w 80.? – pyta profesor.

Prof. Józefa Hrynkiewicz dodaje, że rozwiązania emerytalne powinny być bardziej elastyczne i uwzględniać różnorodność życia oraz możliwości i warunki pracy.

Przypomnijmy, że od samego początku PiS było przeciwne podwyższaniu wieku emerytalnego. Dziś z postulatem przywrócenia poprzedniego systemu w wyborach prezydenckich startuje kandydat tej partii Andrzej Duda.

RIRM

drukuj