Komisja Wenecka wyda dwie opinie dotyczące polskiej polityki

Komisja Wenecka zamierza wydać w grudniu nie jedną, ale dwie opinie dotyczące Polski – poinformował rzecznik Rady Europy Panos Kakawiatos. Chodzi o nowelizację ustawy o prokuraturze, projekty ustaw dotyczących reformy sądownictwa i ustawę o ustroju sądów powszechnych.

Poseł PiS Dominik Tarczyński, delegat do Rady Europy z ramienia Sejmu, nie kryje zaskoczenia tą decyzją.

– Jestem dosyć mocno zaskoczony tym, że Rada Europy po raz kolejny zajmuje się projektami, które mają poprawki niewzięte pod uwagę przez Komisję Monitoringową RE, dlatego Komisja Wenecka przyjeżdża w tym tygodniu do Warszawy. Wezmę udział w tym spotkaniu. Będę dyskutował z przedstawicielami Komisji i będę chciał wykazać, że ta opinia nie powinna być wydawana, dopóki końcowy kształt projektów nie jest przygotowany. Nie możemy rozmawiać o czymś, co nie istnieje – powiedział poseł Dominik Tarczyński.

Początkowo zapowiadano, że w grudniu podczas sesji plenarnej Komisji Weneckiej, organu doradczego Rady Europy, przyjęta zostanie opinia na temat nowelizacji ustawy o prokuraturze.

O wydanie opinii na temat tej ustawy wnioskował Komitet Monitoringu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W ramach przygotowań do sporządzenia opinii delegacja Komisji Weneckiej złoży wizytę w Polsce jutro i w czwartek.

Tymczasem, jak wskazał rzecznik Rady Europy Panos Kakawiatos., na połowę listopada planowana jest następna wizyta Komisji Weneckiej w ramach przygotowań do wydania opinii na temat projektu ustaw o reformie sądownictwa.

Ta wizyta jednak – zastrzegł – nie została jeszcze potwierdzona.

RIRM

drukuj