fot. PAP/EPA

Kolumbia: kandydat lewicy zwyciężył w wyborach parlamentarnych

Kolumbijczycy głosowali w niedzielę, aby wyłonić nowy skład obu izb parlamentu i wybrać swych kandydatów na stanowisko prezydenta kraju w głosowaniu, które odbędzie się 29 maja. Obecny szef państwa, Ivan Duque, złoży swój mandat 7 sierpnia.

W głosowaniu zwyciężył kandydat lewicowej koalicji Pakt Historyczny, senator Gustavo Petro, faworyt wszystkich sondaży przed wyznaczonymi na koniec maja wyborami prezydenckimi. Polityk uzyskał poparcie ok. 80 proc. zwolenników lewicy – prawie cztery miliony głosów – wyprzedzając rywali z centrum i prawicy. Był to najlepszy wynik, jaki kiedykolwiek uzyskała kolumbijska lewica.

Rywalami Gustavo Petro w wyborach prezydenckich będą Sergio Fajardo z centrowej koalicji Nadzieja i gubernator stanu Antioquia, Federico Gutierrez, z prawicowej partii Ekipa dla Kolumbii, który już dwukrotnie ubiegał się o to stanowisko.

Kampanię wyborczą w Kolumbii zdominowały problemy gwałtownego ubożenia społeczeństwa i bezrobocia, które pogłębiła pandemia i narastanie przemocy w kraju mimo zawarcia przez rząd porozumienia z lewicową partyzantką. Doprowadziło ono wprawdzie do rozwiązania ”Sił Zbrojnych Rewolucji Kolumbijskiej”, ale nie zakończyło działalności innych tego rodzaju zbrojnych ugrupowań w Kolumbii .

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl