fot. pixabay.com

Kolejny wzrost inflacji w Polsce

Inflacja znowu poszła w górę. W styczniu wskaźnik wyniósł 9,2 proc. rok do roku.

W styczniu inflacja wyniosła 9,2 procent rok do roku – podał Główny Urząd Statystyczny.

– W stosunku do tego, co niektórzy zapowiadali, czyli ponad 10-, 11-procentowa inflacja, to jest informacja, która oczywiście jest lepsza od tych negatywnych scenariuszy. Widać już pierwsze efekty tarczy antyinflacyjnej – powiedział rzecznik rządu, Piotr Müller.

Ale wskaźnik i tak poszedł do góry. W porównaniu z poprzednim miesiącem, ceny wzrosły o 1,9 proc. W ujęciu rocznym, do góry poszły przede wszystkim ceny paliwa – o prawie 24 proc., nośników energii – o ponad 18 proc. i transportu – o 17,5 proc.

– Niestety, nie widać jakiegoś radykalnego spadku cen – z prostej przyczyny: inflacja egzogenna, czyli inflacja zależna od czynników zewnętrznych, pozostających poza kontrolą polskiego rządu, jest na tyle wysoka, że do pewnego stopnia niweluje te efekty tarczy antyinflacyjnej – wskazał ekonomista dr Grzegorz Piątkowski.

W odpowiedzi na rosnące ceny rząd uruchomił dwie tarcze antyinflacyjne, dzięki którym obniżono podatki i akcyzę na paliwa, energię i żywność. Pierwsza zaczęła działać w styczniu, druga – z początkiem lutego.

– Dlatego liczymy, że ten drugi element tarczy antyinflacyjnej, który wszedł w lutym, również przyniesie dalej idące efekty i że ten szczyt inflacyjny będzie niższy niż te prognozy, które były zapowiadane – zaznaczył Piotr Müller.  

Na dalsze efekty tarcz antyinflacyjnych trzeba poczekać do marca. Według danych GUS, deficyt w obrotach towarowych handlu zagranicznego po grudniu wyniósł 600 mln euro, co oznacza, że więcej produktów importowaliśmy do Polski niż eksportowaliśmy. Choć różnica jest niewielka – podkreślił ekonomista dr Bartosz Michalski.

– To jest właśnie efekt tego, że globalne łańcuchy dostaw dotknęły przejściowe – miejmy nadzieję – zakłócenia i polscy przedsiębiorcy musieli się w tym jakość odnaleźć. Wyszli z tego całkiem obronną ręką – ocenił dr Bartosz Michalski.

W porównaniu do ubiegłego roku import wzrósł o prawie 25 proc., a ekport o nieco ponad 19 proc. W czwartym kwartale 2021 roku Produkt Krajowy Brutto wzrósł o 7,3 procent rok do roku. Dla porównania, w trzecim kwartale zeszłego roku wzrost PKB wynosił 5,3 procent.

– Dane dotyczące wzrostu PKB na pewno cieszą. One pokazują, że Polska gospodarka, w tym także polscy przedsiębiorcy albo przedsiębiorcy działający w Polsce, a zorientowani eksportowo, utrzymali swoje rynki, dzięki czemu utrzymali też swoje zatrudnienie i to pozwala z jakimś optymizmem patrzeć także w przyszłość – mówił dr Bartosz Michalski.

Szczegółowe dane o inflacji i PKB Główny Urzad Statystyczny poda 28 lutego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl