fot. arch.

Kolejny Szlak Papieski w diecezji ełckiej

W diecezji ełckiej można już korzystać z kolejnego Szlaku Papieskiego. Kajakowy Szlak „Apostołów Miłosierdzia” z Krutyni do Pisza powstał z inicjatywy ks. bp. Jerzego Mazura. Szlak pobłogosławił w południe ks. kard. Gerhard Muller, prefekt Papieskiej Kongregacji Nauki Wiary.

Ponad stukilometrowa trasa upamiętnia spływ kajakowy ks. Karola Wojtyły z 1957 r, który na przełomie lipca i sierpnia płynął tą drogą z grupą 26 naukowców ze środowiska krakowskiego.

Szlak, podobnie jak dwa poprzednie, jest podzielony na 5 etapów – zaznacza benedyktynka, s. Blanka Szymańska, dyrektor Centrum Oświatowo-Dydaktycznego w Ełku, które administruje szlakami diecezji.

– Szlak jest podzielony na pięć etapów. Jest to szlak, któremu patronuje samo Miłosierdzie Boże, które jako dar rozpatrywane jest na pierwszym etapie. Na drugim etapie patronuje mu św. s. Faustyna Kowalska – wielka orędowniczka Bożego Miłosierdzia. Na trzecim etapie jest bł. ks. Michał Sopoćko. Na czwartym etapie temu szlakowi patronuje św. Jan Paweł II, który ustanowił święto Bożego Miłosierdzia w Kościele, dokonał akt zawierzenia ludzkości Bożemu Miłosierdziu. Piąty etap tego szlaku to znak zapytania. Jest on dedykowany każdemu, kto tym szlakiem przepłynie, aby sam spróbował sobie odpowiedzieć na pytanie: Jaka jest jego relacja do Bożego Miłosierdzia? – mówi s. Blanka Szymańska.

W diecezji ełckiej istnieje także Papieski Szlak „Tajemnice Zawierzenia” i Szlak „Tajemnice Światła”. Ideą tworzenia Szlaków Papieskich, oprócz przypomnienia przesłania św. Jana Pawła II, jest skłonienie pielgrzymów do odkrywania piękna polskiej przyrody.

RIRM

drukuj