Kolejny rekord liczby pielgrzymów na Szlaku św. Jakuba

Szlak św. Jakuba po raz kolejny pobił rekord liczby pielgrzymów. W 2019 r. do Santiago de Composteli przybyło ok. 350 tys. osób. Systematycznie rośnie liczba cudzoziemców, w tym także z Polski.

W 2017 r. liczba pielgrzymów do grobu Apostoła Jakuba po raz pierwszy przekroczyła 300 tys. Rok później padł kolejny rekord. Blisko 330 tys. osób dotarło do Santiago de Composteli Szlakiem św. Jakuba. Nie inaczej będzie w 2019 r. Szacuje się, że liczba pielgrzymów wyniesie 350 tys. Warto zauważyć, że Jubileuszowy Rok Jakubowy będzie dopiero za dwa lata (2021). Ma on miejsce wówczas, kiedy 25 lipca przypada w niedzielę.

Z roku na rok rośnie liczba pielgrzymów zagranicznych – nie tylko Amerykanów, których przyciągnął film „Droga” (The Way) – ale także Niemców, Włochów, Portugalczyków i Francuzów. Są także pielgrzymi z krajów tak odległych jak Korea czy Japonia. Łącznie pielgrzymi pochodzą z ponad 180 krajów świata. Systematycznie rośnie też liczba Polaków, którzy pielgrzymują do grobu Apostoła Jakuba.

Obserwatorzy podkreślają, że zainteresowanie Amerykanów Szlakiem św. Jakuba wzrosło szczególnie po premierze filmu „Droga” (The Way) w 2010 r. Wystąpił w nim Martin Sheen oraz jego syn Emilio Estévez. Z kolei bodźcem dla Niemców jest książka humorysty Hape Kerkelinga „Ich bin dan mal weg”, w której opisuje swoje doświadczenia jako pielgrzym do Santiago de Composteli. Do popularności Szlaku św. Jakuba wśród Niemców przyczyniła się również wizyta Angeli Merkel, która w 2014 r. przeszła część szlaku w towarzystwie ówczesnego premiera Hiszpanii Mariana Rajoya.

o. Marek Raczkiewicz CSsR

drukuj