fot. PAP/EPA

Kolejne wyzwanie dla rządu: poprawa innowacyjności polskiej gospodarki

Poprawa innowacyjności polskiej gospodarki – to największe wyzwanie dla rządu PiS-u – ocenia ekonomista dr. Krzysztof Rybiński.

Ekspert na swoim blogu zwraca uwagę, że obecnie mamy do czynienia z katastrofą innowacyjności w naszym kraju.

Były wiceprezes NBP zaznacza, że odpowiedzialność za to ponosi poprzedni rząd PO-PSL, który zmarnował środki unijne.

Zdaniem eksperta złą sytuacje w dziedzinie innowacyjności potwierdzają m.in. dane z raportów o konkurencyjności The World Economic Forum z lat 2006 – 2015 oraz dane GUS-u.

Ekonomista wskazuje też na raport o innowacyjności, który zaprezentował w trakcie II Kongresu Innowacyjnej Gospodarki.

Raport był przedstawiony w 2011 roku (za czasów jeszcze pierwszego rządu Donalda Tuska), gdzie pokazywaliśmy, że już dzieje się bardzo źle i jeżeli nie zmieni się podejścia rządu do innowacyjności w Polsce to będzie katastrofa. Ten raport został zignorowany przez ówczesny rząd i doszło do katastrofy innowacyjności i teraz jesteśmy na dnie. Natomiast wystarczy podjąć szereg działań, które w tym raporcie zostały opisane. Pozwolą one na radykalną zmianę tej sytuacji. Na szczęście widzimy już pierwsze jaskółki zmian. Polskie firmy coraz lepiej radzą sobie na rynkach międzynarodowych m. in. poprzez innowacyjne produkty i usługi – podkreśla dr. Krzysztof Rybiński.

Krzysztof Rybiński dodaje, że ciągle brakuje jeszcze wsparcia ze strony państwa dla innowacyjności. Jego zdaniem ministrowie rządu Beaty Szydło, to profesjonalna ekipa, która rozumie skalę wyzwań.

RIRM

drukuj