Kolejne spotkanie ministra zdrowia z lekarzami rezydentami – 1 lutego

1 lutego (czwartek) odbędzie się kolejne spotkanie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z lekarzami rezydentami, którzy od jesieni protestują, domagając się zwiększenia nakładów na opiekę zdrowotną  i podwyżek.

W piątek – po raz pierwszy od objęcia stanowiska – minister zdrowia Łukasz Szumowski spotkał się z lekarzami rezydentami. Podczas rozmów poruszono wszystkie problemy nurtujące rezydentów. Szef resortu zdrowia stwierdził, że spotkanie odbyło się w dobrej i życzliwej atmosferze. Padły na nim „dosyć konkretne propozycje”.

Mówił o tym także wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński. Podkreślił, że rozmowy były bardzo intensywne, konstruktywne i merytoryczne. Termin kolejnego spotkania wyznaczono na 1 lutego.

Lekarze rezydenci protestują od 2 października ubiegłego roku. Nie zdecydowali się przyjąć propozycji premier Beaty Szydło dotyczącej prac w specjalnym zespole na rzecz porozumienia. Nie spodobały się im także zapisy nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, która podnosi nakłady na służbę zdrowia do 6 procent PKB do 2025 roku.

Rezydenci domagali się wzrostu do 6,8 procent PKB do 2021 roku. Początkowo lekarze rezydenci prowadzili protest głodowy. Z czasem zdecydowali o zmianie formy – zaczęli wypowiadać klauzulę opt-out (zgoda na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym). Według szacunków Ministerstwa Zdrowia klauzulę opt-out wypowiedziało dotychczas około 4 tysięcy lekarzy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl