fot. PAP/Radek Pietruszka

Gen. bryg. Tomasz Praga nowym komendantem Straży Granicznej

Gen. bryg. Tomasz Praga przejął obowiązki Komendanta Głównego Straży Granicznej od gen. bryg. Marka Łapińskiego – poinformowało dziś Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Szef MSWiA Joachim Brudziński „podziękował gen. Łapińskiemu i wszystkim funkcjonariuszom straży granicznej za dwa lata wytężonej pracy”.

Uroczystość była zamknięta dla dziennikarzy; o powołaniu nowego szefa SG Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało na Twitterze.

Tomasz Praga od 7 marca 2016 r. był zastępcą komendanta głównego SG. Ze Strażą Graniczną związany jest od 1994 r. Służbę rozpoczął w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej. Od 1994 r. zajmował stanowiska m.in. kierownika kancelarii tajnej i naczelnika wydziału. Ukończył Wyższą Szkołę Administracji i Zarządzania w swoim rodzinnym Przemyślu. W Komendzie Głównej Straży Granicznej służy od 2008 r.

Dotychczasowy komendant Marek Łapiński pełnił tę funkcję od grudnia 2015 r. Służbę rozpoczynał w 1991 r. w Urzędzie Ochrony Państwa. W 1993 r. przeszedł do Straży Granicznej. W latach 1998-2001 pełnił funkcję Zastępcy Generalnego Inspektora Celnego. Od 2002 roku pracował w Najwyższej Izbie Kontroli jako główny specjalista kontroli państwowej. W latach 2006-07 był dyrektorem departamentu kontroli, skarg i wniosków MSWiA, pełnił m.in. funkcję dyrektora Zarządu KG SG.

PAP/RIRM

drukuj