Kolejne rozmowy ws. sytuacji na Ukrainie

W stolicy Białorusi ma dziś dojść do spotkania grupy kontaktowej: Ukraina, Rosja, OBWE z udziałem przedstawicieli prorosyjskich separatystów. Tematem rozmów w Mińsku będzie kryzys na wschodzie Ukrainy. Kluczowe rozmowy w tej sprawie odbędą się natomiast jutro. 

Przedstawiciele Ukrainy, Rosji, OBWE, a także separatystów ponownie spotkają się w Mińsku, by omówić możliwe warianty wstrzymania rozlewu krwi na Ukrainie. Choć po dzisiejszych negocjacjach przełomu nie należy się spodziewać, jutrzejsze dają cień szansy na wypracowanie nowych porozumień. Spotkanie na szczycie przywódców Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji pokaże, w jakim miejscu jest obecnie Europa.

– Mam nadzieję, że będziemy w stanie rozwiązać ten konflikt na drodze dyplomatycznej; droga militarna uniemożliwia wyjście z kryzysu. Myślę, że wysiłki dyplomatyczne zostały wzmocnione, chociażby ze względu na wyjazd prezydenta Francji czy mój do Kijowa i Moskwy. Zobaczymy przez kilka następnych dni, czy zostaną dokonane jakiekolwiek postępy – powiedziała Angela Merkel, kanclerz Niemiec.

Wczoraj szefowie dyplomacji krajów Unii Europejskiej zatwierdzili rozszerzenie sankcji nałożonych na Rosję. Unijna czarna lista ma zostać rozszerzona o 19 osób. To konsekwencja ostrzelania przez prorosyjskich separatystów miasta Mariupol. Na prośbę strony Ukraińskiej wdrożenie nowych środków represji zostanie wstrzymane.

– Zasadność tych sankcji w kontekście Mariupola pozostaje aktualna, jednak ich realizacja będzie zależała od rozwoju sytuacji. Sprawa powinna wyjaśnić się w przyszły poniedziałek, a także po spotkaniu w Mińsku. To ono jest warunkiem konsekwencji jakie wyciągniemy – powiedział Laurent Fabius, minister spraw zagranicznych Francji.

Sankcje to nie jedyne kroki, jakie podejmuje społeczność międzynarodowa. Coraz więcej krajów zastanawia się nad ewentualnym dozbrojeniem Ukrainy. Na razie przywódcy poszczególnych krajów, w tym głównie wchodzących w skład NATO, liczą na pokojowe rozwiązanie konfliktu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl