Kolejne rozmowy nuklearne z Iranem już w listopadzie

Następna runda rozmów z udziałem światowych mocarstw oraz Iranu ws. programu atomowego tego kraju odbędzie się w dniach 7-8 listopada w Genewie – podała agencja Reutera, powołując się na zachodnie źródło dyplomatyczne. 

Grupa 5+1 (USA, W. Brytania, Francja, Rosja, Chiny oraz Niemcy) oraz Iran porozumiały się w sprawie kolejnego spotkania podczas dwudniowej rundy negocjacyjnej, która zakończyła się w środę w Genewie.

Nie wiadomo, w jakich jeszcze kwestiach udało się porozumieć obu stronom.

Wcześniej o kontynuowaniu rozmów w listopadzie poinformował na swoim koncie na Facebooku irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif.

– Negocjacje będą kontynuowane za kilka tygodni w Genewie, a w tym czasie członkowie grupy 5+1 będą mieli okazję do przestudiowana szczegółów irańskiej oferty i przygotowania się do działań, jakie powinni przedsięwziąć – napisał Zarif na tym portalu społecznościowym.

We wtorek Iran przedstawił ofertę w sprawie własnego programu atomowego. Jego szczegóły nie zostały na razie upublicznione, ale od szefa irańskich negocjatorów Abbasa Aragcziego wiadomo, że końcowy etap planu zaprezentowanego w Genewie przewiduje przyjęcie przez Iran dodatkowego protokołu do układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT), umożliwiającego niespodziewane inspekcje w jego obiektach nuklearnych.

Rozmowy w Genewie to pierwsze spotkanie Iranu i Zachodu od spotkania w Ałma Acie w Kazachstanie w kwietniu, kiedy to nie doszło do zbliżenia stanowisk. Sześć mocarstw domagało się od Iranu zamknięcia ośrodka wzbogacania uranu w Fordo i przekazania za granicę zasobów uranu wzbogaconego do 20 proc.

Chociaż wybrany w czerwcu prezydent Iranu Hasan Rowhani wykazuje wolę otwarcia na dialog z Zachodem, to od początku kadencji powtarza, że jego kraj nie wyrzeknie się niezbywalnego prawa do rozwijania cywilnego programu nuklearnego. Takie prawo daje Iranowi traktat NPT.

Iran systematycznie zaprzecza zarzutom Zachodu dotyczącym zamiarów budowy bomby atomowej. Opublikowany w listopadzie 2011 roku poufny raport MAEA zawiera informacje dotyczące istnienia potencjalnie militarnych aspektów irańskiego programu nuklearnego.

PAP/RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl