Pentagon: siły irańskie zajęły statek pod banderą Wysp Marshalla

Statek towarowy „Maersk Tigris”, pływający pod banderą Wysp Marshalla, został przejęty we wtorek przez siły irańskie – poinformował Pentagon. Łodzie patrolowe Iranu oddały strzały ostrzegawcze w cieśninie Ormuz i skierowały jednostkę głębiej na wody irańskie.

Rzecznik Pentagonu płk Steve Warren powiadomił, że statek początkowo zignorował irańskie łodzie, ale spełnił żądanie wpłynięcia głębiej na wody terytorialne po oddaniu strzałów przed dziób statku przez stronę irańską. Sprecyzował, że jednostka została skierowana na wody w pobliżu irańskiej wyspy Larak.

„Na pierwszy rzut oka wygląda to na zachowanie prowokacyjne, ale nie znamy na razie wszystkich faktów” dotyczących incydentu – powiedział na briefingu prasowym w Pentagonie.

Według Warrena irańskim łodziom, którzy było pięć lub sześć, towarzyszył okręt irańskiej Gwardii Rewolucyjnej.

Po wysłaniu przez „Maersk Tigris” sygnału SOS amerykańskie siły w regionie wysłały niszczyciel USS Farragut, aby monitorował sytuację. Towarzyszą mu samoloty rozpoznawcze – dodał.

Warren przekazał, że na pokładzie towarowej jednostki nie było żadnych amerykańskich obywateli; dodał, że w incydencie nikt nie ucierpiał.

Przedstawiciel firmy Rickmers Shipmanagement z siedzibą w Hamburgu, która wyczarterowała statek od Maersk, powiedział duńskiej telewizji TV2, że chodzi o 24 członków załogi, w większości pochodzących z Europy Wschodniej i Azji. Jednostka pokonywała zwykłą trasę handlową z Arabii Saudyjskiej do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i firma nie zna powodów zatrzymania jej przez Iran.

Wcześniej saudyjska telewizja Al-Arabija informowała, że na pokładzie amerykańskiego statku znajdowało się 34 amerykańskich marynarzy.

Wyspy Marshalla są niezależnym państwem stowarzyszonym z USA. Rzecznik Pentagonu podkreślił, że amerykańskie władze mają „pewne zobowiązania”, jeśli chodzi o obronę interesów Wysp Marshalla; nie był jednak pewien, czy zobowiązania te można zastosować w tej konkretnej sytuacji.

Firma Maersk z siedzibą w Kopenhadze nie dysponuje żadnymi informacjami na temat załogi ani ładunku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl