Kolejne powodzie w Serbii oraz Bośni i Hercegowinie

Obfite opady deszczu w Bośni i Hercegowinie oraz w Serbii sprawiły, że w wielu miejscach zeszły lawiny błotne, a wzbierające rzeki zalały setki domów i zablokowały lokalne drogi w wielu miejscowościach. Kilkadziesiąt osób ewakuowano z zagrożonych terenów.

Gwałtowne deszcze zaczęły się we wtorek i według synoptyków potrwają do czwartku.

Jedyna jak dotąd ofiara opadów to 65-letni mieszkaniec miejscowości Banja Koviljacza w zachodniej Serbii, którego dom zalała wzbierająca woda. Z kolei w położonym nad rzeką Vrbas mieście Banja Luka na północy Bośni i Hercegowiny spiętrzona woda porwała samochód wraz z kierowcą; mężczyzna został uznany za zaginionego.

Władze bośniackie ogłosiły stan wyjątkowy. Ekipy ratunkowe ewakuują mieszkańców niektórych regionów w środkowej i północnej części kraju.

Bośnia i Hercegowina oraz Serbia już po raz drugi w tym roku zmagają się z wielką wodą. W maju przez Bałkany przeszła największa od 120 lat powódź, która spowodowała śmierć 51 osób oraz wyrządziła wielomiliardowe straty.

Woda zalała wówczas ok. 40 proc. powierzchni Bośni i Hercegowiny, czyniąc dotkliwe szkody w rolnictwie (jednym z głównych sektorów tamtejszej gospodarki) i infrastrukturze oraz zmuszając blisko jedną czwartą z 4 mln mieszkańców do opuszczenia domów. Ucierpiała także sąsiednia Chorwacja, gdzie powódź przerwała sezon turystyczny; turystyka jest dla tego kraju jednym z głównych źródeł dochodu.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl