fot. pixabay.com

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi i osuwisk ziemi w Demokratycznej Republiki Konga wzrosła do 169

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi i osuwisk ziemi w Kinszasie, stolicy Demokratycznej Republiki Konga wzrosła do 169 – poinformowało w piątek Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej OCHA. Wcześniej informowano o 120 zmarłych.

Według szacunków ONZ w wyniku tej katastrofy naturalnej co najmniej 280 domów zostało zrównanych z ziemią w dzielnicy Mont-Ngafula. Drogi w centrum Kinszasy zostały zalane, w tym autostrada N1, która łączy miasto z głównym portem DRK w Matadi.

Zespół OCHA i wysłannicy ministerstwa spraw społecznych DRK wspólnie odwiedzili najbardziej zniszczone dzielnice, aby ocenić skalę szkód. Oszacowano, że około 38 tys. osób zostało dotkniętych powodziami i osuwiskami ziemi.

„Kończy się trzydniowa żałoba narodowa ku pamięci zmarłych. Rząd potwierdził, że zorganizuje godny i bezpieczny pochówek tych, którzy stracili życie’’ – przekazano w dokumencie opracowanym wspólnie przez ministerstwo i OCHA.

Kinszasa, niegdyś zbiorowisko rybackich wiosek nad brzegiem rzeki Kongo, stała się z czasem jednym z największych afrykańskich megamiast z populacją sięgającą 15 mln osób. Podobnie jak w innych miastach na kontynencie, słabo regulowana, szybka urbanizacja sprawiła, że Kinszasa jest coraz bardziej narażona na gwałtowne powodzie nadchodzące po intensywnych deszczach, które stały się częstsze ze względu na zmiany klimatyczne.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl