fot. PAP/Szymon Pulcyn

W całym kraju ruszyły zbiórki pomocy dla powodzian

Trwają akcje pomocowe dla powodzian. Włączają się w nie diecezje, organizacje i samorządy.

W Lądku Zdroju padało od kilku dni. Największa fala przyszła w niedzielę. Woda zerwała niemal wszystkie mosty w tym zabytkowy piętnastowieczny Most św. Jana. W mieście zalega błoto i śmieci przyniesione przez wodę, która wdarła się do miasta. Ulice blokują konary drzew. Mieszkańcy wrócili do swoich zniszczonych domów, aby zacząć je sprzątać.

– Mój pokój. Nie ma tam nic. Wszystko zmiotło z mojego pokoju, jak i z całego domu – opowiadał mieszkaniec zalanego domu.

Mieszkańcy przyznają, że tegoroczna powódź jest o wiele gorsza niż ta z 1997 roku.

– Nie ma nic – płytki pozrywało, podłogi pozrywało, ściany poprzewracało (…) Na razie nie mamy gdzie mieszkać – wyjaśnił mieszkaniec Lądka Zdrój.

Bardzo trudna sytuacja jest również w Kłodzku i okolicach. Po opadnięciu wody widać ogrom zniszczeń. Miasto jest nie do poznania. Do miasta nie kursują pociągi. Nie ma wody pitnej i są problemy z zasięgiem telefonicznym. Trudna sytuacja jednoczy jednak mieszkańców zalanych terenów, co przyznaje sołtys wsi Łąka Pródnicka, Grażyna Dancewicz.

– Nie śpimy trzecią noc, ale po prostu wszyscy chętnie pomagają. Tak samo było wczoraj i strażacy, i mieszkańcy ładowali piasek i udrażnialiśmy rzekę – wyjaśniła.

W całym kraju ruszyła zbiórka pomocy dla powodzian. W Sopocie organizuje ją urząd miejski.

– Bardzo prosimy o przynoszenie wody butelkowanej, żywności z długim terminem ważności, prosimy o środki higieniczne oraz o karmę dla zwierząt – mówiła Izabela Heidrich, rzecznik miasta Sopotu.

W Warszawie od rana zbiórki darów trwają m.in. we wszystkich urzędach dzielnic.

– Wkrótce wyruszy pierwszy tir na tereny dotknięte powodzią – podkreśliła Jolanta Maliszewska, zastępca rzecznika prasowego MPWiK w Warszawie.

Kluczową rolę w zbiórce pomocy i jej dystrybucji jak zwykle odgrywa Caritas Polska oraz caritas diecezjalne – przyznał dyrektor z archidiecezji gdańskiej, ks. Andrzej Wiecki.

– Jak zwykle Polacy mają bardzo otwarte serce, są poruszeni tragedią wielu ludzi. Jest bardzo wiele osób, które zgłaszają się jako wolontariusze, uruchamiają zbiórki, zbierają się jako grupy, jako wspólnoty. Jest bardzo duży odzew – wyjaśnił duchowny.Zbiórki ruszają we wszystkich diecezjach.

– Jako cała Archidiecezja Lubelska chcemy zaangażować się w pomoc na rzecz osób poszkodowanych w powodzi w ostatnim czasie. Dzisiaj ruszyła zbiórka artykułów, które są najbardziej potrzebne – opowiedział Paweł Lipa z Caritas Lublin.

Duszpasterze z zalanych terenów są w stałym kontakcie z Caritas. Zgłaszają potrzeby swoich wspólnot. Ordynariusz diecezji opolskiej, ks. bp Andrzej Czaja, zapewnił wiernych o swoim pełnym wsparciu.

– Rzeczywiście to, co się teraz dzieje, rozwój tej trudnej sytuacji, on nas zatrważa, ale tym bardzie w tej trwodze musimy się zwrócić do Pana. W Nim – musimy sobie uświadomić – jest nasza cała nadzieja – zaznaczył duchowny.

Ze wszystkimi dotkniętymi skutkami powodzi w południowej części naszego kraju duchowo łączy się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Tadeusz Wojda, modli się za niosących pomoc i apeluje do wiernych o zaangażowanie się w wsparcie poszkodowanym. [czytaj więcej]

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl