fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Kolejne podmioty dołączą do Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

Kolejne podmioty dołączą do Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Resort zdrowia podsumował dziś pierwsze efekty programu.

Pilotaż ruszył rok temu. W jego ramach powstają Centra Zdrowia Psychicznego. Od ubiegłego roku powstało ich już 27. Objęły opieką obszar, na którym żyje ok. 3 milionów osób. Na stronie internetowej www.czp.org.pl można sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższe Centrum.

Centra zapewniają kompleksową opiekę zdrowotną nad osobami z zaburzeniami psychicznymi. Do Centrum mogą się zgłaszać także osoby nieubezpieczone w ramach NFZ. Do Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego można się zgłosić w godzinach od 8.00 rano do 18.00 w dni powszednie. Jeśli przyjmujący specjalista uzna, że przypadek jest pilny, pomoc powinna zostać zagwarantowana w ciągu 72 h.

Funkcjonowanie pilotażu jest finansowane ze środków NFZ. To ok. 320 mln zł rocznie – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W tej chwili zgłaszają się kolejne Centra. Jeżeli doprowadzimy ten proces do końca, to będziemy mieli psychiatrię na takim poziomie, na jaki zasługują pacjenci psychiatryczni. Psychiatria była nieruszana przez wiele lat. Moim zdaniem nie było to dotykane dlatego, że nie ma silnych medialnych działań grup, które wspierają pacjentów psychiatrycznych – wskazuje Łukasz Szumowski.

Obecnie trwa nabór na dołączenie do pilotażu. Nabór obejmuje utworzenie nowych Centrów oraz poszerzenie obszaru tych już funkcjonujących.

Jesienią resort zdrowia ma podjąć temat opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży. Chodzi o utworzenie systemu przyjaznego młodemu człowiekowi i odpowiadającego na wyzwania XXI wieku. System ma się opierać na trzech szczeblach – poradnia specjalistyczna, lekarz psychiatra oraz oddział psychiatryczny.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl