fot. PAP

Kolejne matactwa Tuska ws. katastrofy smoleńskiej

Kancelaria premiera Donalda Tuska ukrywa przed rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej informacje o prokuratorskich pismach kierowanych do niej ws.  zwrotu dowodów wraku samolotu i czarnych skrzynek. Po wyroku sądu trzy ważne dokumenty nagle się odnalazły.

O sprawie napisał Nasz Dziennik. Informacji o staraniach podejmowanych przez rząd ws. zwrotu między innymi wraku TU-154 M, domagało się kilku członków rodzin ofiar. Chodzi o korespondencję śledczych do władz w sprawie wraku.

W ubiegłym roku Grzegorz Szymański z Centrum Informacyjnego Rządu przekazał adwokatowi występującemu w imieniu rodzin, że Kancelaria Premiera nie dysponuje żądanymi informacjami. Jednak już po kwietniowym wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał, że premier niewłaściwie rozpatrzył wniosek Beaty Gosiewskiej o dostęp do informacji publicznej, korespondencja od prokuratorów znalazła się. Odpowiedź CIR, nawet po wyroku Najwyższego Sądu Administracyjnego, nadal jednak jest lakoniczna i zawiera zwroty: kancelaria „nie posiada”, „nie dysponuje”.

Beata Gosiewska, wdowa po śp. wicepremierze Przemysławie Gosiewskim podkreśla, że do tej pory nie otrzymała tych dokumentów. Senator podkreśla, że  rodziny nie widzą woli współpracy tego rządu. Wręcz widoczna jest ogromna wrogość; rząd  zachowuje się tak jakby chciał ukryć prawdziwe przyczyny tej katastrofy – zaznacza Beata Gosiewska.

– Rozumiem, że w tej katastrofie zginęło wielu przeciwników obecnego rządu. Natomiast przyczyny katastrof lotniczych bada się po to, żeby nigdy więcej do nich nie dochodziło. Jak się zachowuje polski rząd? Polski rząd robi wszystko, żeby nie udostępnić dokumentów niezależnym ekspertom. To wszystko zbiera się na jedną smutną całość. Rząd robi wszystko, abyśmy nie poznali przyczyny śmierci naszych bliskich powiedziała senator Beata Gosiewska.

Do opracowania kasacji do NSA Kancelaria Premiera wynajęła drogą kancelarię prawniczą. Według Beaty Gosiewskiej taką decyzję miał podjąć Tomasz Arabski, były szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

RIRM

drukuj