Kolejne komplikacje wokół OFE

Możliwe jest nowe rozwiązanie ws. OFE, oprócz trzech już przedstawionych wariantów zmian w systemie, ale nie należy tego nazywać IV wariantem – powiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Minister dodał, że nie chce tego rozwiązania nazywać IV wariantem, ponieważ są uwagi do I wariantu czy II wariantu i możliwe są pewne ich modyfikacje.

Pod koniec czerwca ministrowie pracy i finansów zarekomendowali przekazanie do konsultacji społecznych trzech propozycji zmian w systemie emerytalnym: likwidację obligacyjnej części OFE, dobrowolność udziału w OFE i dobrowolność udziału w OFE z dodatkową składką.
Poseł i ekonomista dr Zbigniew Kuźmiuk akcentuje, że warianty przekazane do konsultacji, czy ewentualne modyfikacje pierwszych dwóch propozycji, mają zaspokoić potrzeby budżetu państwa i dać osłonę właścicielom OFE.

-Ta operacja ma przynieść dodatkowe dochody do systemu finansów publicznych tak, żeby zmniejszyć wpłaty do funduszy ubezpieczeń społecznych i tym samym ograniczyć deficyt. To jest zasadniczy cel tej operacji, krótkookresowy. Drugi cel jest taki, by tzw. rynki finansowe nie reagowały nerwowo. Chodzi o taką osłonę dla OFE. Mimo tego, że część tych pieniędzy jest przejmowana przez budżet państwa, to jednocześnie nie wycofuje się tych pieniędzy chociażby z polskiej giełdy – mówi poseł Zbigniew Kuźmiuk.

Debata nad ostatecznym wariantem zmian ma trwać dwa miesiące i rząd oczekuje jednej rekomendacji w sprawie OFE na koniec sierpnia.

Prof.  Leokadia Oręziak z Katery Finansów Międzynarodowych SGH akcentuje, że z punktu widzenia podatników i społeczeństwa jako całości najlepsza byłaby całkowita likwidacja OFE.

– Środki kierowane do OFE zasadniczo powinny iść na wypłatę bieżących emerytur. Jeśli poszły na coś innego to brakuje na bieżące emerytury. Dla nas wszystkich jest ciężar w postaci, albo wyższych podatków, albo cięć wydatków na szpitale, leki, pomoc dla dzieci, budowy dróg i wszystko to na raz, albo będziemy się dalej zadłużać. Jak widzimy zadłużać się jest coraz trudniej. Utrzymywanie OFE będzie oznaczało dla nas naprawdę ogromne, przykre konsekwencje. Mam nadzieję, że jeśli nie uda się temu rządowi zlikwidować OFE, to zlikwiduje to następny rząd. Ludzie w końcu przejrzą na oczy i zobaczą, że jest to system niezwykle szkodliwy dla nas wszystkich i w końcu sam się rozpadnie – zaznacza prof.  Leokadia Oręziak.

 

Wypowiedź posła Zbigniewa Kuźmiuka:


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź prof. Leokadii Oręziak:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj