fot. Łowicz NaszeMiasto

Koła Gospodyń Wiejskich mogą składać wnioski o rejestrację i dotacje w ARiMR

Zakup strojów ludowych, wyjazd do teatru czy remont świetlic – to tylko niektóre z planów pań z Kół Gospodyń Wiejskich, które sięgnęły po dotacje z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Koła Gospodyń Wiejskich mają w końcu ustawę, która reguluje ich działalność, nadaje osobowość prawną i daje możliwość otrzymywania dotacji.

– W uznaniu wielkich zasług kobiet wiejskich, zorganizowanych w Kołach Gospodyń Wiejskich, dla polskiej tradycji, dla polskości, dla kultury, zdrowego stylu życia – obecny rząd, z inicjatywy pana premiera Mateusza Morawieckiego, wygospodarował znaczne środki – 90 mln zł na ten rok – na wsparcie finansowe dla Kół Gospodyń Wiejskich – podkreśla poseł PiS dr Gabriela Masłowska.

Termin składania wniosków o rejestrację Kół Gospodyń Wiejskich oraz o wsparcie finansowe mija 27 grudnia – dodaje dr Gabriela Masłowska.

– Jest jeszcze kilka dni, żeby tę procedurę przeprowadzić. Sposób rejestracji jest wyjątkowo prosty i pomagają przy tym pracownicy wytypowani w powiatowych biurach ARiMR-u w każdym powiecie, ale myślę, że nie tylko oni, ale sądzę, że również i biura poselskie – wskazuje dr Gabriela Masłowska.

Nowe przepisy to same korzyści dla Kół Gospodyń Wiejskich, dlatego też cieszą się tak dużym zainteresowaniem.

– W naszym biurze mamy w tej chwili wydanych 20 decyzji o zarejestrowaniu Kół Gospodyń Wiejskich. W tej chwili czeka na rozpatrzenie kolejnych kilkanaście wniosków – informuje Roman Jarentowski z ARiMR-u w Łęcznej.

Ustawa o Kołach Gospodyń Wiejskich określa nie tylko zasady, które pozwolą kołom gromadzić majątek, ale też prowadzić działalność gospodarczą. Koła mogą przyjmować darowizny, spadki i zapisy, a także korzystać ze zbiórki publicznej. Do tego dotacje – to zmienia zupełnie funkcjonowanie kół – mówi Roman Jarentowski z ARiMR.

– Rozporządzenie ministra przewiduje, że na Koło Gospodyń Wiejskich do 30 dotacja wynosi 3 tys. zł, a powyżej 75 osób – 5 tys. zł – tłumaczy Roman Jarentowski.

Pieniądze przyznawane są na rok 2018, dlatego największe szanse na ich zdobycie mają panie, które zgłoszą się jak najprędzej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj