KOD został uhonorowany Nagrodą Obywatelską PE

Organizacje wyróżniono za „nieustępliwe dążenie do kształtowania postaw demokratycznych”. Liderowi KOD Mateuszowi Kijowskiemu nagrodę wręczyła poseł do Parlamentu Europejskiego Róża Thun.

Europoseł Platformy Obywatelskiej, która nominowała KOD do tej nagrody, uzasadniając jej przyznanie mówiła, że komitet „skupia rzesze obywateli wokół wspólnych wartości europejskich”.

Według niej, KOD „w pokojowy, otwarty i niedyskryminujący sposób jednoczy ludzi w Polsce i w innych miastach Europy”.

Poseł  do Parlamentu Europejskiego i prof. Zdzisław Krasnodębski zwraca uwagę, że nagroda nie ma większego znaczenia.

– Nagrodzono KOD w związku z panującą w naszym kraju opinią rozpowszechnianą głównie przez posłów Platformy Obywatelskiej. Dotyczy to także innych (i oczywiście z atmosferą, która panuje w Parlamencie Europejskim) niechętnych rządom konserwatywnym oraz niechętnych Polsce. Ta nagroda wynika z błędnego rozumienia sytuacji w Polsce, ale także samego ruchu KOD, który – jak wiadomo – ma wielkie kłopoty z demokracją wewnątrz swojego ruchu. Przewodniczący tego ruchu jest postacią, co najmniej dwuznaczną. Nie traktowałbym poważnie tej nagrody – komentuje prof. Zdzisław Krasnodębski.

Europejska Nagroda Obywatelska została ustanowiona przez Parlament Europejski w 2008 r. dla uhonorowania Europejczyków za działalność na rzecz promowania wartości europejskich.

W tym roku nagrodę przyznano pięćdziesięciu osobom i organizacjom w UE.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl