fot. PAP/EPA

Klimkin nowym szefem ukraińskiego MSZ?

Parlament Ukrainy zatwierdził kandydaturę ambasadora tego kraju w Niemczech Pawła Klimkina na stanowisko nowego ministra spraw zagranicznych. Dotychczasowy szef MSZ Andrij Deszczyca decyzją deputowanych został zwolniony.

47-letni Klimkin jest doświadczonym proeuropejskim dyplomatą, który odgrywał istotną rolę podczas rozmów na temat umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską, która ma być podpisana 27 czerwca w Brukseli.

Pawło Klimkin jest absolwentem Wydziału Aerofizyki i Badań Kosmicznych Moskiewskiego Instytutu Fizyczno-Technicznego. W MSZ Ukrainy pracuje od 1993 roku. W latach 2010-2012 był wiceszefem tego resortu, a od 2012 roku jest ambasadorem Ukrainy w Republice Federalnej Niemiec.

Klimkin wymieniany był jako kandydat na szefa MSZ już po majowych wyborach prezydenckich, w których zwyciężył obecny szef państwa Petro Poroszenko.

Zwolniony w czwartek z tego stanowiska Deszczyca był p.o. ministrem spraw zagranicznych od lutego. W ostatnich dniach swojego urzędowania zasłynął wykonaniem ułożonej przez kibiców piłkarskich niecenzuralnej piosenki o prezydencie Rosji Władimirze Putinie, która jest obecnie chętnie śpiewana na Ukrainie.

W sobotę przed ambasadą rosyjską w Kijowie kilkuset demonstrantów protestowało przeciwko wspieraniu przez Moskwę separatystów na wschodzie Ukrainy. Usunęli z budynku rosyjską flagę, zablokowali wejście do ambasady, rzucali w jej kierunku świece dymne i jajka. Przewracali też zaparkowane w pobliżu samochody dyplomatyczne. Demonstrację zorganizowano w reakcji na zestrzelenie ukraińskiego samolotu transportowego Ił-76 przez prorosyjskich separatystów i śmierć 49 żołnierzy.

Parlament Ukrainy zatwierdził także dziś Wałerię Hontariewą na stanowisku prezesa Narodowego Banku Ukrainy oraz nominację Witalija Jaremy na stanowisko prokuratora generalnego Ukrainy.

PAP/RIRM

drukuj