Kielce: Trwają obchody Dnia Weterana

W Kielcach trwają centralne obchody Dnia Weterana. Uroczystości powiązane są z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Święto zainaugurowała Msza św. w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W Eucharystii uczestniczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Na Placu Wolności odbył się apel połączony z ceremonią wręczenia odznaczeń oraz uhonorowania żołnierzy–weteranów. Z kolei wieczorem będzie miał miejsce koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Obchody Dnia Weterana to święto wszystkich żołnierzy i pracowników wojska, którzy brali lub  borą udział w misjach zagranicznych.

Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych Poza Granicami Kraju, wskazuje, że obchody mają szczególny wymiar dla każdego weterana.

– Jest to uhonorowanie wszystkich uczestników misji, z docenieniem krwi poświęcenia na antypodach świata. Wielu z nas było na różnych misjach. To przypomnienie społeczeństwu o tym, że Polacy walczą pełniąc służbę w tych misjach, godnie wypełniają stawiane przed nimi zadania, zobowiązania sojusznicze NATO itd. Dla każdego weterana jest to bardzo ważna sprawa, aby jeden dzień w roku mogli wspólnie świętować, spotkać się i być docenieni – mówi Tomasz Kloc.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa co roku obchodzony jest 29 maja. Święto ustanowił Sejm w 2011 roku.

Od 1953 r. podczas misji zagranicznych zginęło około 120 polskich żołnierzy, a ponad 800 zostało rannych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl