fot. https://twitter.com/PolskaPolicja

KGP: wzmożone działania policji na drogach w trakcie długiego weekendu

Przed nami długi weekend. Na polskich drogach należy się spodziewać zwiększonej liczby policjantów ruchu drogowego, którzy będą dbać o bezpieczeństwo – powiedział podkom. Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji.

Podczas długiego weekendu policjanci z ruchu drogowego będą prowadzić wzmożone działania w całej Polsce. Do ich zadań należeć będzie zwiększenie bezpieczeństwa, kontrolowanie wszystkich uczestników ruchu drogowego, którzy nie przestrzegają przepisów oraz tych, którzy kierują pojazdami pod wpływem alkoholu.

„Nasze działania w długi weekend będą polegać m.in. na kontrolowaniu przekroczenia dopuszczalnej prędkości, chociażby przez policjantów z grup SPEED, wykorzystujących nowoczesne nieoznakowane radiowozy, które umożliwiają dokonywanie dynamicznej kontroli prędkości. Policjanci będą prowadzić również kontrole statyczne, wykorzystując nowoczesne, laserowe mierniki z wizualizacją. Umożliwiają one osobie, która popełnia wykrocznie, zapoznanie się z tym materiałem” – tłumaczył podkom. Mariusz Kurczyk.

Wskazał, że działania policjantów będą również skupione na kontrolowaniu sposobu przewożenia pasażerów, dzieci.

„Bezpieczeństwo dzieci powinno być priorytetem dla wszystkich rodziców, opiekunów, ale – jak pokazuje praktyka – nie zawsze tak jest” – zauważył podkom. Mariusz Kurczyk.

Policjant poinformował, że w działaniach dotyczących kontroli wykorzystywane będą również drony.

„Wybieramy miejsca, w których ciężko jest prowadzić kontrolę statyczną z uwagi na elementy infrastruktury. Wykorzystując drony, możemy prowadzić kontrolę takich newralgicznych punktów, w których dochodzi do zwiększonej ilości wypadków drogowych i kilkaset metrów dalej zatrzymać takiego kierującego, okazać mu nagranie i wyciągnąć wobec niego konsekwencje” – podkreślił.

Podkom. Mariusz Kurczyk wspomniał, że „często wybierane są miejsca do kontroli z użyciem dronów na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych”.

„Jak pokazują statystyki, to są  miejsca, w których dochodzi do największych ilości wypadków drogowych. W ubiegłym roku około 80 proc. wypadków doszło właśnie na takich drogach” – dodał.

Zaznaczył, że w długi weekend policjanci będą prowadzić kontrolę trzeźwości osób kierujących.

„Z naszej strony absolutnie nie ma żadnego przyzwolenia i taryfy ulgowej. Tylko w miniony weekend zatrzymaliśmy 860 kierujących, którzy zdecydowali się na taką jazdę. W ubiegłym roku w długi weekend Bożego Ciała takich kierujących było ponad 1,9 tys.” – podał.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl