fot. policja.pl

KGP: Kontrterroryści ćwiczyli skoki spadochronowe z policyjnego Black Hawka

Policjanci z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” ćwiczyli skoki spadochronowe z policyjnego Black Hawka na lotnisku warszawskiego Aeroklubu Chrcynno EPNC pod Nasielskiem – poinformował inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Według informacji przekazanych przez inspektora Mariusza Ciarkę policyjni kontrterroryści stale doskonalą swoje umiejętności.

„Ich system szkoleń obejmuje m.in.: ćwiczenia strzeleckie, z taktyki, skoki spadochronowe, ćwiczenia nurkowe i wysokościowe” – wyliczył policjant.

„W szeregach >>BOA<< od lat funkcjonuje grupa spadochroniarzy przygotowanych do realizacji wyspecjalizowanych działań. Nowych umiejętności uczy się również kolejne pokolenie kontrterrorystów. Najpierw jednak można było zobaczyć ich instruktorów w powietrzu. Wykonywali różnego rodzaju skoki z policyjnego śmigłowca typu Black Hawk S-70i” – tłumaczył.

Wskazał, że podczas ćwiczeń policjanci musieli umieć sterować spadochronami tak, by wylądować w wyznaczonym miejscu.

„Zadanie nie należało do najłatwiejszych. Choć tego typu spadochron posiada dość dużą doskonałość aerodynamiczną, używany jest tylko przez doświadczonych skoczków. Zasada jest prosta: trzeba zawsze lądować pod wiatr. Innym rodzajem wykonywanych skoków były skoki >>na linę<<. W tym przypadku lina była podpięta do śmigłowca i wprowadzała do pracy spadochron główny. W tym przypadku skoki odbywały się z mniejszych wysokości, przez mniej doświadczonych skoczków. Na uwagę zasługuje fakt, że były to pierwsze tego typu skoki ze śmigłowca S-70i w Polsce” – podał.

Podkreślił, że policjanci ćwiczyli również skoki w tandemie.

„Tego typu skoki pozwalają zabrać na operację bojową osoby nieprzeszkolone w skokach spadochronowych. Na koniec ćwiczono jeszcze >>cargo<<, czyli zrzut samego ładunku na spadochronie, co jest nową zdolnością operacyjną załóg S-70i i kontrterrorystów. Wkrótce także kolejni młodzi kursanci będą mieli możliwość zdobycia nowych umiejętności pod okiem swoich bardziej doświadczonych kolegów. Kto z nich będzie mógł wziąć udział w takim szkoleniu? Funkcjonariusze >>BOA<<, którzy wykazali się wcześniej odpowiednią sprawnością fizyczną, przeszli z wynikiem pozytywnym dodatkowe testy psychologiczne i zajmują stanowisko przewidziane do wykonywania tego typu zadań. Podczas szkolenia podstawowego każdy z nich będzie musiał wykonać 5 skoków” – poinformował.

 

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl