(fot.PAP)

KGHM będzie musiał zapłacić 5 mld zł

Poza dywidendą wynosząca od 2 do 3 mld zł miedziowy koncern będzie musiał zapłacić ponad 2 mld zł do budżetu państwa. Tyle z dochodów  podatku od kopalin przewidział minister finansów Jacek Rostowski.

To oznacza, że podatek może zagrabić jedną trzecią zysków miedziowego kombinatu. Kontrowersje budzi ustawa o podatku od kopalin. Fiskus nie uwzględnił bowiem kosztów wydobycia surowca. W ustawie nie wzięto także pod uwagę ulg, które są związane z poszukiwaniem i eksploatacją nowych złóż.

Ustawę zaskarżono do TK. Tymczasem rząd nie czeka na decyzje w tej sprawie i nalicza podatek od 18 kwietnia ubiegłego roku.

To niekorzystny podatek i bardzo zła sytuacja dla KGHMu – mówi poseł Piotr Naimski.

-Podatek nałożony w sposób nagły i bardzo wysoki z tytułu wydobycia miedzi i srebra w zeszłym roku jest oczywiście niekorzystny. Od samego początku było tak, że podatek nakładany w sposób nagły i z zaskoczenia nie powinien mieć miejsca. To jest kwestia dyskusji, to jest kwestia kompromisu między Skarbem Państwa, a firmą. Taka dyskusja nie miała miejsca. Donald Tusk ogłosił nagle, że podatki wprowadzono. A następnie w ekspresowym tempie bez praktycznie żadnej dyskusji w Sejmie ustawa została przeprowadzona. To jest bardzo złe – zaznaczył poseł Piotr Naimski.

Ważne jest także to, by pokazać na arenie międzynarodowej, że tak dobrze prosperująca firma jak KGHM czuje poparcie swojego rządu – zwraca uwagę poseł Piotr Naimski.

– Polska nie ma w tej chwili wielu firm, które miałyby status finansowy i  gospodarczy taki jak KGHM. Powinniśmy dbać o to, żeby były dobrze odbierane  i żeby kontrahenci, partnerzy tych firm za granicą czuli, że te firmy mają poparcie polskiego rządu a nie są w konflikcie. Wszystkie wielkie firmy z poważnych krajów europejskich, czy ze Stanów Zjednoczonych, czy Chin działają poza granicami swojego kraju ciesząc się poparciem swoich rządów. To jest dla wszystkich oczywiste, a nie koniecznie jest to oczywiste dla rządu Donalda Tuska – dodał poseł Piotr Naimski.

 

Wypowiedź posła Piotra Naimskiego

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj