Kerry: porozumienie pokojowe z Palestyną możliwe w kwietniu

Amerykański sekretarz stanu John Kerry powiedział w piątek podczas wizyty w Izraelu, że do końca kwietnia 2014 roku możliwe jest osiągnięcie porozumienia pokojowego pomiędzy Izraelem a Palestyną. W jego ocenie obie strony są gotowe do rozmów i kompromisu.

Kerry poinformował, że przedstawiciele Izraela i Autonomii Palestyńskiej pracują nad ustaleniem listy spornych tematów, które blokowały dotychczasowe próby porozumienia. Amerykański sekretarz stanu chce, aby znalazły się tam zapisy dotyczące bezpieczeństwa, przyszłości Jerozolimy i sytuacji uchodźców.

Palestyńczycy obawiają się, że takie wstępne porozumienie może opóźnić ogłoszenie pełnej niepodległości na terenach Zachodniego Brzegu, Strefy Gazy i wschodniej części Jerozolimy.

„Obie strony są chcą wywiązać się ze swoich zobowiązań i pozostać przy stole rozmów, aby twardo negocjować przez wyznaczony okres dziewięciu miesięcy” – powiedział Kerry po spotkaniach z przedstawicielami Izraela i Palestyny.

Do tej pory władze w Tel Awiwie w ramach porozumienia z lipca br. zwolniły ze swych zakładów karnych 104 osoby. Był to jeden z warunków, które Izrael musiał spełnić, aby rozmowy pokojowe zostały wznowione. „Pracujemy nad takim rozwiązaniem, które zagwarantuje Izraelowi bezpieczeństwo i będzie respektować niezależność Palestyńczyków” – powiedział Kerry.

Mimo to przedstawiciele obu stron konfliktu podkreślają, że dotychczasowe negocjacje nie doprowadziły do postępów. Obie strony oskarżają się o blokowanie negocjacji i piętrzenie problemów. W związku z tym Kerry musiał przylecieć na Bliski Wschód po raz drugi w ciągu tygodnia.

„Wierzymy, że możemy osiągnąć ostateczne porozumienie. Dlaczego? Ponieważ jesteśmy całkowicie przekonani, że dla obu stron i całego regionu pokój przyniesie niebagatelne zyski” – podkreślił Kerry. To dziewiąta wizyta Johna Kerry’ego na Bliskim Wschodzie od objęcia funkcji w lutym br.

PAP

drukuj