Fot. EPA

KE:3 mln euro na pomoc Filipinom po tajfunie Haiyan

Komisja Europejska (KE) poinformowała w niedzielę o odblokowaniu 3 mln euro na pomoc Filipinom, których środkową część spustoszył tajfun Hayian. Władze Filipin szacują, że w wyniku żywiołu zginęło ponad 10 tysięcy ludzi, a dwa tysiące uznaje się za zaginione.

Te pieniądze „pokryją najpilniejsze potrzeby w rejonach najbardziej dotkniętych” przez tajfun, w centrum archipelagu – napisała w komunikacie Komisja. Na miejscu są eksperci Komisji i monitorują sytuację, aby oszacować skalę potrzeb. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zaproponował pilną pomoc dla Manili. Z uwagi na rozmiar katastrofy od razu do pomocy włączyły się USA, Australia i Nowa Zelandia.

„Chodzi tu o jeden z najgorszych tajfunów, jakie świat widział” – powiedziała unijna komisarz ds.pomocy humanitarnej Kristalina Georgiewa. Wśród regionów najbardziej zdewastowanych przez żywioł jest nadmorski Tacloban – ośrodek administracyjny prowincji Leyte i regionu Eastern Visayas. Obszar, na którym leżą Filipiny jest wyjątkowo narażony na katastrofy naturalne, trzęsienia ziemi i cyklony.

Tylko w tym roku UE przekazała Manili pomoc humanitarną na likwidację skutków katastrof kwotę w wysokości 13 mln euro. W związku z tajfunem Haiyan kondolencje prezydentowi Filipin Benigno Aquino III przesłał prezydent Bronisław Komorowski. „Głęboko poruszony informacją o tragicznym w skutkach tajfunie Haiyan, który uderzył w Filipiny, pochłaniając tak wiele istnień ludzkich i powodując ogromne szkody materialne, w imieniu Narodu Polskiego oraz własnym, składam na ręce Pana Prezydenta wyrazy najgłębszego współczucia wszystkim dotkniętym tą tragedią.

W tych trudnych chwilach łączymy się w żałobie z rodzinami i bliskimi ofiar. Rannym życzymy szybkiego powrotu do zdrowia” – napisano w depeszy kondolencyjnej polskiego prezydenta. Kondolencje na Twitterze z powodu kataklizmu na Filipinach złożył też minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

PAP

drukuj