KE za udzieleniem wsparcia dla Polski ws. likwidacji kopalń

Komisja Europejska zatwierdziła polskie plany dotyczące udzielenia wsparcia na złagodzenie skutków likwidacji niekonkurencyjnych kopalń węgla w 2018 r. Chodzi o prawie 8 mld zł.

W ocenie Komisji plany polskiego rządu są zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa i nie zakłócą nadmiernie konkurencji.

W komunikacie wyjaśniono, że unijne zasady pozwalają w takim przypadku na udzielenie wsparcia, aby złagodzić skutki społeczne i środowiskowe.

Poseł Wojciech Zubowski, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, podkreślił, że unijna pomoc pozwoli uporządkować sytuację w polskim sektorze górnictwa.

– Na pewno cieszy stanowisko zgodne z oczekiwaniami rządu, ponieważ sektor górnictwa węgla wymaga restrukturyzacji, w tym zawieszenia działalności części kopalń. Niedawno pod adresem Polski zostały postawione zarzuty ze strony podmiotów czeskich, które zakwestionowały działania rządu mające na cele uporządkowanie sytuacji w takiej istotnej gałęzi gospodarki, jaką jest sektor górnictwa węgla. Szkoda, że w latach ubiegłych kiedy koniunktura na rynku była zdecydowanie lepsza nie zdecydowano się na wprowadzenie reform i zmian. Być może teraz nie byłoby konieczności przeprowadzania takich działań, albo kwota, jaką trzeba będzie przeznaczyć na ratowanie sytuacji w sektorze górnictwa węgla kamiennego – byłaby niższa –  mówił Wojciech Zubowski. 

Według polskich planów ponad 7,5 mld zł ma trafić na wsparcie dla pracowników, którzy stracili lub stracą pracę w skutek zamykania kopalń.

Ponadto środki będą przeznaczone na zabezpieczenie szybów górniczych, likwidację infrastruktury kopalń, naprawę szkód górniczych oraz rekultywację okolicznego środowiska.

Zgodnie z unijnym prawem kopalnie w procesie wygaszenia, którym udzielono pomocy, będą mogły wydobywać węgiel do 2018 r., a procesy wygaszające mogą trwać do 2027 r.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl