KE rozpoczęła postępowanie m.in. wobec Polski o naruszenie unijnego prawa w sprawie zamówień publicznych w sektorze obrony

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie wobec Polski, Danii, Włoch, Holandii i Portugalii o naruszenie unijnego prawa w sprawie zamówień publicznych w sektorze obrony.

W ocenie organu wykonawczego Unii Europejskiej kraje te nie stosują  przepisów UE dotyczących zamówień publicznych na rynkach obrony i bezpieczeństwa lub robią to niewłaściwie.

W związku z tym komisja postanowił wysłać wezwanie do usunięcia uchybienia.

Szef sejmowej komisji obrony poseł PiS-u Michał Jach wskazuje, że przepisy unijne pozwalają na zakup uzbrojenia z pominięciem prawa dot. zamówień publicznych.

– Po raz pierwszy za czasów rządu Zjednoczonej Prawicy pan minister Antoni Macierewicz zaczął konsekwentnie wykorzystywać tę możliwość. Jest to słuszne podejście, bo w ten sposób MON jest w pozycji uprzywilejowanej tak, by kupić lepsze uzbrojenie za interesującą nas kwotę. Wiem, że KE stara się ograniczać tę możliwość, natomiast orzeczenia trybunału w Luksemburgu potwierdzają, że taka ścieżka jest dopuszczalna – powiedział Michał Jach.

Komisja Europejska poinformowała dziś także, że , że skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE pozew przeciwko Polsce w związku z wdrażaniem unijnych przepisów dotyczących prawa autorskiego.

Państwa członkowskie miały dokonać tego do 10 kwietnia 2016 roku.

RIRM

drukuj