KE proponuje strategię klimatyczną niekorzystną dla polskiego przemysłu

KE przedstawiła długoterminową strategię klimatyczną, która uderza w węgiel. Propozycja przewiduje, że do 2050 r. UE stanie się neutralna pod względem emisji gazów cieplarnianych.

Punktem wyjścia ma być 45-proc. redukcja CO2 w 2030 r. To o 5 punktów procentowych więcej niż wynika z ustalonego w 2014 r. zestawu celów dla UE. Strategia do 2050 r. zawiera kilka scenariuszy, aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych zgodnie z założeniami porozumienia paryskiego. Komisja opowiada się za najbardziej ambitnymi rozwiązaniami, przewidującymi, że UE stanie się gospodarką neutralną dla klimatu.

Senator Jan Maria Jackowski z Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że coraz ostrzejsze kryteria dotyczące ochrony środowiska są odpowiedzią na postulaty zachodniego lobby przemysłowego.

Lobby, które ma swoje interesy, aby takie rozwiązania forsować. Jak widzimy, w Europie ta polityka spotyka się z protestami społecznymi. Dowodem na to są ostanie protesty we Francji tzw. „żółtych kamizelek”, bo to też jest pochodna wyjątkowo restrykcyjnych kwot i regulacji dotyczących kwestii związanych z ochroną środowiska. Zaczyna się pojawiać reakcja na ten radykalizm lobbystów i radykalizm ekologów – akcentuje senator RP.

Prezentacja strategii KE nieprzypadkowo odbywa się krótko przed konferencją klimatyczną COP24 w Katowicach, która rozpocznie się na początku grudnia.

Unijny komisarz ds. działań klimatycznych i energii Miguel Arias Cañete ma przyjechać z tym dokumentem na Górny Śląsk, żeby pokazywać ambicje unijne.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl