fot. PAP

KE: Polska otrzymała energetyczną szansę

Komisja Europejska przedstawiła propozycje ram klimatyczno – energetycznych do roku 2030. Przewodniczący J. Manuel Barroso potwierdził w Brukseli, m.in. to, co przegłosowano niedawno na komisjach Europarlamentu – podwyższyć wiążący cel polityki UE w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych do 40 % do roku 2030.

W Brukseli Komisja Europejska zaproponowała też, aby wiążący cel udziału energii ze źródeł odnawialnych do roku 2030 wyniósł, co najmniej 27 %. Sporo kontrowersji w ostatnim czasie w Unii Europejskiej wywołały tzw. pozwolenia na emisje CO2. Teraz Komisja Europejska zatwierdziła przydział 404,6 mln bezpłatnych uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na modernizację polskiego sektora energii elektrycznej. Jak podano w komunikacie Komisji Europejskiej „polski plan inwestycyjny obejmuje ponad 340 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości ponad 28 mld EUR. Inwestycje te będą częściowo finansowane poprzez przydzielenie bezpłatnych uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.

„Komisja Europejska stwierdziła ponadto, że przyznane środki mają być wykorzystane na unowocześnienie infrastruktury produkcyjnej, zróżnicowanie koszyka energetycznego lub budowę nowych instalacji. Trzeba powiedzieć, że to, co mówi Komisja Europejska to jedno, a co zrobi z tym polski rząd to druga sprawa. Niemniej jednak Polska dostała szansę.

Komisarz Joaquín Almunia powiedział, że „inwestycje pozwolą Polsce na dywersyfikację źródeł produkcji energii elektrycznej oraz przyczynią się do rozwoju krajowych rynków energetycznych.” Jak wykorzysta tę szansę polski rząd przekonamy się w niedalekiej przyszłości.

RIRM/ Dawid Nahajowski, Bruksela

drukuj