KE m.in. o używaniu przez CIA tortur

Ujawnione przez Senat USA informacje nt. użycia przez CIA tortur oraz podejrzenia dotyczące współudziału niektórych państw członkowskich UE będą przedmiotem debaty z udziałem Komisji Europejskiej i Rady.

Rzekome wykorzystanie przez CIA państw europejskich w celu transportowania oraz nielegalnego przetrzymywania więźniów było przedmiotem dochodzenia prowadzonego przez tymczasową komisję śledczą Parlamentu Europejskiego, utworzoną w 2006 roku.

– Opublikowany w Stanach Zjednoczonych dokument dotyczący więzień CIA to streszczenie senackiego raportu, który obejmuje ok. 500 stron. Sam raport pozostaje nadal tajny i podobno liczy ponad 6 tys. stron. Jak powiedział europoseł Mirosław Piotrowski, były koordynator komisji ds. CIA w PE, której zadaniem było m.in. przesłuchanie byłego dyrektora CIA Jamesa Wolsey’a, osób podejrzanych o terroryzm oraz piszących o tej sprawie dziennikarzy w ujawnionym streszczeniu nie podano lokalizacji obozów, ani miejsca, w którym przetrzymywano podejrzanych o terroryzm. Nie pada też nazwa naszego kraju – powiedział Dawid Nahajowski ze Strasburga.

Dodał, że europoseł Piotrowski obawia się jednak, że ujawnione mogą zostać dane z głównej, tajnej części raportu i wówczas bezpieczeństwo wielu osób będzie zagrożone.

– Obecnie, bez względu na stan faktyczny, nie możemy oficjalnie stwierdzić, że na terenie Polski taki obóz był zlokalizowany. Nikt w Europie nie przedstawił dotychczas żadnego dokumentu w tej sprawie. Także żaden świadek nie mógł podać, gdzie był przetrzymywany, ponieważ o tym nie wiedział, a przesłuchiwano wielu świadków, w tym np. podejrzanego o terroryzm Khalida El-Masri. Utrzymywał on, że został aresztowany i torturowany omyłkowo, ale ukrywał przed komisją, że należał do organizacji terrorystycznej, w której posługiwano się bronią palną. Pytanie, czy publikacja w Stanach Zjednoczonych  tego dokumentu to trafny wybór, czy raczej błąd? Niektórzy eurodeputowani, znani ze swoich ciętych  języków, z pewnością podsumują odpowiednio sprawozdanie ze Stanów Zjednoczonych – dodał Dawid Nahajowski.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl