fot. PAP/EPA

Wizyta szefa CIA w Izraelu; Mosad przekonuje, że prezydent Iranu jest „zaburzony”

Premier Izraela, Naftali Benet, oraz najwyżsi urzędnicy ds. bezpieczeństwa spotkali się w środę z szefem CIA, Williamem Burnsem. Szef Mosadu, Dawid Barnea, miał próbować zdyskredytować nowego prezydenta Iranu, Ebrahima Raisiego, jako „zaburzonego psychicznie” – podały izraelskie media.

Dawid Barnea i William Burns spotkali się, by omówić umowę nuklearną z Iranem z 2015 r. i inne kwestie, w których CIA i Mosad planują współpracę w regionie.

Od kwietnia Iran i światowe mocarstwa negocjują w celu powrotu do umowy nuklearnej, z której w 2018 roku ówczesny prezydent Donald Trump wycofał Stany Zjednoczone. Szósta runda rozmów odbyła się 20 czerwca, a irańscy i zachodni negocjatorzy ocenili, że do rozwiązania wciąż pozostają ważne kwestie. Od 2019 r. Iran narusza ograniczenia dotyczące wzbogacania uranu, co jest możliwą drogą do uzyskania broni jądrowej.

Podczas wcześniejszego spotkania Dawid Barnea miał próbować udowodnić Williamowi Burnsowi, że Ebrahim Raisi jest niegodny zaufania i niezdolny do negocjowania nowej umowy nuklearnej lub dotrzymania swoich zobowiązań – podał we wtorek kanał 12. telewizji.

Według kanału 12. Dawid Barnea wręczył Williamowi Burnsowi akta dotyczące Ebrahima Raisiego, które przedstawiało go jako wyjątkowo ekstremistycznego, okrutnego, skorumpowanego i niestabilnego.

Izrael zdecydowanie sprzeciwia się powrotowi do umowy z Iranem.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl