fot. PAP/Tomasz Wiktor

Katowice: Polska Grupa Górnicza świętowała Barbórkę

W przeddzień obchodzonego 4 grudnia Dnia Górnika, w sobotę Barbórkę świętowała Polska Grupa Górnicza – największy w Unii Europejskiej producent węgla kamiennego. Okolicznościowe listy adresowane do ponad 35-tysięcznej załogi PGG przesłali prezydent i premier.

 

„Gratuluję tegorocznych osiągnięć i dziękuję za starania, aby Polska Grupa Górnicza SA, największe przedsiębiorstwo górnicze w Europie i największy producent węgla kamiennego w UE, sprawnie realizowało swoją strategię rozwoju oraz umacniało bezpieczeństwo energetyczne Polski” – napisał Andrzej Duda.

Prezydent nawiązał do gospodarczych konsekwencji wojny w Ukrainie.

„Trwająca od lutego bieżącego roku brutalna, zbrojna inwazja Rosji na Ukrainę to przede wszystkim olbrzymia tragedia jej ofiar, ale też wstrząs, który w państwach europejskich wymusił zrewidowanie dotychczasowych założeń polityki bezpieczeństwa oraz polityki gospodarczej” – zauważył.

„Stoimy w obliczu próby, z której, jestem o tym przekonany, Polska wyjdzie obronną ręką. Aby tak się stało, potrzeba nam jednak spokoju, jedności, racjonalnego spojrzenia w przyszłość oraz odpowiedzialnego wypełniania naszych obowiązków obywatelskich i zawodowych” – wskazał prezydent RP.

Premier Mateusz Morawiecki zauważył w swoim liście do górników, że tegoroczna Barbórka przypada w okresie niezwykle trudnym, gdy po epidemii koronawirusa trzeba było „stanąć oko w oko z nowym wyzwaniem, jakim była brutalna agresja Rosji na Ukrainę”.

„Choć ta wojna toczy się za naszą wschodnią granicą, jej konsekwencje docierają również do Polski. Pragnę w tym miejscu serdecznie podziękować Polskiej Grupie Górniczej, że w tym trudnym czasie stanęła na wysokości zadania, podejmując konieczne działania na rzecz zwiększenia produkcji i sprzedaży węgla opałowego dla sektora komunalno-bytowego. Jestem wdzięczny za Państwa odpowiedzialność i zaangażowanie w tej kwestii. Dzięki takiej postawie możemy skutecznie zabiegać o bezpieczeństwo energetyczne naszej Ojczyzny” – napisał w liście szef rządu.

Mateusz Morawiecki zapewnił, że „górnictwo jest kluczową gałęzią gospodarki, a Śląsk jest i pozostanie sercem przemysłowym Polski”.

„Naszym długofalowym celem jest rozsądne i sprawiedliwe przekształcenie gospodarki regionu w taki sposób, by z jednej strony utrzymać jego rozwojowe możliwości, a z drugiej uczynić Śląsk miejscem lepszym do życia” – czytamy w liście premiera.

Sobotnia akademia barbórkowa Polskiej Grupy Górniczej odbyła się w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Tradycyjnie wręczono odznaczenia państwowe i resortowe oraz awanse na wyższe stopnie górnicze. Grała orkiestra górnicza, orkiestra z Ukrainy oraz Akademicka Orkiestra Dęta Akademii Muzycznej w Katowicach. Wśród uczestników akademii był m.in. metropolita katowicki ks. abp Wiktor Skworc, samorządowcy i parlamentarzyści.

„Barbórka to czas, aby Państwu podziękować i wyrazić szacunek za zaangażowanie i pracę. Tak doświadczona kadra o wysokich kompetencjach zawodowych to cenna wartość dla Polskiej Grupy Górniczej” – zapewnił prezes PGG Tomasz Rogala w barbórkowym przesłaniu do załogi.

„Za Waszą pracę składam wyrazy głębokiej wdzięczności. Dzięki waszemu zaangażowaniu z zakładów Polskiej Grupy Górniczej miliony ton węgla trafiają na polski rynek. Dzięki temu w polskich domach, a także obiektach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, szpitale czy urzędy, jest jasno i ciepło. Z dużą satysfakcją pragnę także podkreślić sukcesy górników, osiągnięte w pojedynkę lub zespołowo dzięki zawodowemu i osobistemu rozwojowi. Gratuluję tych osiągnięć – podkreślił szef największej górniczej spółki.

Barbórkowe życzenia złożył górnikom z PGG wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik.

„Za waszą niezłomność i trwanie w górniczej służbie, wbrew wszelkim przeciwnościom, z pokorą dziękuję, jako pełnomocnik rządu do spraw transformacji górnictwa węglowego” – zadeklarował uczestniczący w sobotniej uroczystości wiceminister, składając załodze PGG życzenia pomyślności, szczęścia, optymizmu oraz opieki ich patronki, św. Barbary.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl