Katowice: Otwarto najnowocześniejszy blok operacyjny

W Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach-Ochojcu otwarto najnowocześniejszy blok operacyjny. Inwestycja kosztowała ponad 50 mln zł.

Nowoczesny blok operacyjny to inwestycja od lat wyczekiwana przez lekarzy, ale również przez pacjentów – powiedział prof. dr hab. n. med. Damian Kusz, ortopeda i traumatolog.

– Ten blok jest w dużej części spełnieniem naszych marzeń. Kiedy jeszcze w poprzednich latach jeździliśmy często szkolić się w Stanach Zjednoczonych, szkolić się w tzw. krajach Europy Zachodniej, to widzieliśmy przepiękne sale, które zapewniały z jednej strony przyjazność dla pacjentów, a z drugiej też zapewniały lekarzom operującym stosowanie najwyższych światowych standardów – zaznaczył prof. dr hab. n. med. Damian Kusz.

7 nowoczesnych sal operacyjnych, w tym jedna hybrydowa, przewyższają zdecydowanie standardem dotychczasowe sale, które powstawały w latach 70. – zwrócił uwagę dr n. med. Wojciech Piwowarski, kierownik neurochirurgii.

– Znajdujemy się w sali neurochirurgicznej, która jest jedną z sal kompleksu operacyjnego wybudowanego aktualnie. Mamy doskonałe warunki, wyposażenie na poziomie światowym, to daje duży komfort pracy neurochirurga, całemu zespołowi, a jednocześnie jest podstawą do poczucia bezpieczeństwa dla pacjenta – zaznaczył dr n. med. Wojciech Piwowarski.

W budowie bloku wykorzystane zostały najnowsze technologie i innowacyjne rozwiązania. Sale wyposażone są w mikroskop operacyjny oraz aparat rezonansu magnetycznego – dodał prof. dr hab. n. med. Damian Kusz.

– Te sale zostały wyposażone w sprzęt najnowszej generacji, w związku z tym i tak szeroka już ta paleta zabiegów operacyjnych, które tutaj w Katowicach-Ochojcu stosujemy, będzie mogła jeszcze zostać rozszerzona o nowe, jeszcze trudniejsze i jeszcze cięższe zabiegi – podkreślił ortopeda i traumatolog.

Pomocną dłonią podczas wykonywania zabiegów jest zrobotyzowany angiograf. To pierwsze takie urządzenie na Śląsku – wskazał dr hab. n. med. Tomasz Urbanek, chirurg naczyniowy.

– Coś takiego daje nowe i znacznie większe możliwości, jeśli chodzi o leczenie np. tętniaków aorty, tętniaków aorty zstępującej tzw. tętniaki piersiowo-brzuszne, a także wykonywania zabiegów hybrydowych, czyli możliwości zastosowania leczenia chirurgicznego i równocześnie interwencji wewnątrz naczyniowej – zaznaczył dr hab. Tomasz Urbanek.

Jak zapewnia dyrektor Górnośląskiego Centrum Medycznego Klaudia Rogowska, to nie ostatnia inwestycja podjęta w tym roku.

– Wkrótce zostanie uruchomiony szpitalny oddział ratunkowy, a bliskość lądowiska gwarantuje, że pacjenci urazowi, którzy będą transportowani do naszego szpitala, będą mogli maksymalnie szybko zostać zaopatrzeni – zwróciła uwagę dyrektor Rogowska.

Podczas uroczystego otwarcia bloku wicepremier Jarosław Gowin zapewnił, że to dopiero początek dobrych zmian, jeśli chodzi o służbę zdrowia.

– Jeszcze w ubiegłorocznym budżecie wraz z premierem Morawieckim znaleźliśmy dodatkowe 0,5 mld zł, które będą przeznaczone na badania nad polskimi lekami. Chodzi o to, aby wyrwać się z tej pułapki zależności od wielkich międzynarodowych koncernów farmaceutycznych – wskazał Jarosław Gowin.

Całkowity koszt budowy nowoczesnego bloku operacyjnego to kwota ponad 50 mln zł. 27 mln zł zostało przyznane z dotacji budżetowej przez Ministerstwo Zdrowia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj