fot. FB Bieg Niepodległości im. Dziewęciu z Wujka

Katowice: dziś jedyny w kraju Bieg Niepodległości ku czci górników z kopalni „Wujek”

Biegi Niepodległości od kilku lat stają się coraz popularniejszym sposobem na radosne przeżywanie Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku po raz pierwszy takie wydarzenie odbędzie się także w Katowicach. Będzie to jednak bieg inny niż w pozostałych polskich miastach, bo jako jedyny odwołuje się bezpośrednio do pamięci o górnikach zastrzelonych przez ZOMO 16 grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji strajku w KWK „Wujek” na początku stanu wojennego. Uczestnicy biegu sportową rywalizacją uczczą pamięć Dziewięciu z „Wujka”. Spodziewanych jest około tysiąca biegaczy, zarówno dorosłych, jak i dzieci, bo i najmłodsi będą mieli swoją szansę na start. Całe rodziny są zaproszone do dopingowania sportowców.

Sportowy hołd złożony górnikom nie jest niczym nowym w Katowicach. Dotąd jednak biegi im poświęcone, organizowane przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, miały miejsce w grudniu, przy okazji rocznicy krwawej pacyfikacji strajku pracowników katowickiej kopalni. W tym roku po raz pierwszy impreza odbędzie się właśnie 11 listopada i będzie nosić nazwę Bieg Niepodległości im. Dziewięciu z „Wujka”. O zmianę daty prosiła część biegaczy, zwracając uwagę, że w ostatnim miesiącu roku warunki do biegania często są bardzo trudne.

Zanim zacznie się sportowa rywalizacja, uczestnicy biegu złożą kwiaty pod Pomnikiem Dziewięciu z „Wujka”. Tam bowiem o godz. 9.30 odbędzie się uroczyste rozpoczęcie Biegu Niepodległości. Pół godziny później padnie sygnał do startu, po czym zawodnicy pobiegną trasą wiodącą ul. Gallusa, przecinając ul. Mikołowską, ul. Piękną do Parku Kościuszki, gdzie będą mieli do pokonania trzy pełne okrążenia. W parku będzie też finisz. Uczestnicy wrócą jednak pod pomnik na dekorację zwycięzców, która nastąpi w południe.

Rywalizacja dorosłych to jednak niejedyna atrakcja tego dnia. Jeszcze rano swój bieg będą mieli najmłodsi. Jego start jest przewidziany na godz. 9.00, a trasa będzie miała dwa warianty: dla siedmiolatków i młodszych ok. 200 m, a dla starszych – ok. 400 metrów.

– Trzeba pamiętać, że to, co się wydarzyło 41 lat temu w kopalni „Wujek”, było niezwykle tragiczne, ale miało też wpływ na przyszłość walki o wolną Polskę. Uczczenie tej pamięci poprzez aktywność sportową, poprzez wysiłek, to najlepszy pomysł – zaznaczył Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, które jest organizatorem katowickiego Biegu Niepodległości.

Biegi ku czci bohaterów nie są nowością ani dla stolicy Górnego Śląska, ani dla Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, które w połowie września współorganizowało, jak co roku, sztafetowy Bieg Pamięci Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego z Katowic do Warszawy, do grobu bł. Jerzego Popiełuszki. Natomiast 16 grudnia, w rocznicę krwawej pacyfikacji KWK „Wujek” odbędzie się – także doroczny – Bieg Dziewięciu Górników, w którym wystartuje młodzież szkolna.

16 grudnia 1981 r. doszło do brutalnej pacyfikacji strajku w KWK „Wujek”. Od kul wystrzelonych z karabinów plutonu specjalnego ZOMO śmierć poniosło dziewięciu pracowników kopalni. Najmłodszy z nich miał 19 lat.

ŚCWiS/radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl