Katalończycy zagłosowali za niepodległością

Katalończycy opowiedzieli się za niepodległością regionu. Ponad 80 proc. osób uczestniczących w niedzielnym niewiążącym plebiscycie poparło ideę odłączenia od Hiszpanii i utworzenia własnego kraju. Jedynie 4,5 proc. głosujących jest przeciwnych takiemu rozwiązaniu.

Do urn poszło ponad 2 mln osób, tj. 44 proc. uprawnionych.

W ostatnim czasie widoczne są ruchy separatystyczne w krajach UE. Nie tylko Szkoci chcą niepodległości; domagają się jej m.in. Baskowie, Sabaudczycy i północne Włochy.

Eurodeputowany prof. Zdzisław Krasnodębski, socjolog nie sądzi, aby zagrażało to UE.

To zagraża pewnej idei, która wydaje się nam wszystkim fałszywa, że powinno się dążyć do jakiejś całkowitej unifikacji, jednolitości czy centralizacji. Europa jest i pozostanie Europą narodów. Problem polega tylko na tym, że nie zawsze wszystkie narody czują się dobrze w tej sytuacji politycznej, w której są, np. Szkoci (wrócę do tego referendum). Chociaż w większości opowiedzieli się za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie, to widać, że jest znaczna część narodu szkockiego, która z obecnej sytuacji nie jest zadowolona –zwracał uwagę prof. Zdzisław Krasnodębski.

Kataloński rząd określił wynik wyborów mianem „absolutnego sukcesu”.

RIRM

drukuj