Kasa Krajowa SKOK nie zgadza się z decyzją KNF

Upadek SKOK Wspólnota nie wpływa na działalność pozostałych SKOK-ów w Polsce. Decyzja Komisji Nadzoru Finansowego dotyczy tylko jednego SKOK-u, który jak wykazuje Kasa Krajowa wcale nie musiał zostać potraktowany w taki sposób.

Sytuacja Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych jest stabilna. Kasom udało się wypracować w ubiegłym roku zysk, zwiększyć liczbę członków oraz wartość depozytów i kredytów.

Ci którzy powierzyli swoje oszczędności w SKOK Wspólnota od dziś mogą się zgłaszać po ich odbiór do placówek PKO BP. O zamknięciu SKOK Wspólnota zdecydowała Komisja Nadzoru Finansowego.

SKOK wcale jednak nie musiał upaść – wskazuje zarząd Kasy Krajowej. Sytuację można było naprawić np. przez połączenie z inną kasą do czego była gotowość. KNF podjął jednak arbitralną decyzje. Budzi ona zdziwienie tym bardziej, że za nim został wprowadzony zarządca komisaryczny desygnowany przez KNF– sytuacja kasy zaczęła się poprawiać. Kasa generowała przyzwoity wynik. Decyzja KNF-u dotyczy tylko jednego z 55 SKOK-ów, których kondycja finansowa jest bardzo dobra. Pieniądze członków kas są bezpieczne dlatego, że gwarantuje je bankowy fundusz gwarancyjny – dokładnie jak w przypadku banków.

– Sytuacja jaka zaistniała we Wspólnocie jest przykładem na to, jak próbuje się traktować Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe. Kasa mogła spokojnie połączyć się z innym SKOK-iem – powiedział Andrzej Dunajski, rzecznik SKOK.

Od dłuższego czasu podejmowany jest szereg działań, które mają na celu wyeliminowanie SKOK-ów z rynku.

– Mamy do czynienia z kuriozalną sytuacją. SKOK-i posiadają bardzo zmieniające się otoczenie prawne, niestabilne otoczenie prawne. Otoczenie, które doprowadza do tego, że muszą co chwilę zmieniać warunki swojego funkcjonowania – dodał Andrzej Dunajski.

SKOK-i w  tej chwili przygotowują się do zmiany rozporządzenia ministra finansów dotyczącego zasad rachunkowości. Ma ono zacząć obowiązywać od początku 2015 roku i ma upodobnić w 100 proc. rachunkowość kas do rachunkowości banków i to pomimo tego, że SKOK-i nie prowadzą działalności w wielu obszarach, które w bankach są dopuszczone. Straty SKOKów z tego tytułu mogą sięgnąć nawet 160 mln zł.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl