By Ministerstwo Finansów - [1], Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61570053

KAS wykryła nielegalne medykamenty i podrabiane towary w paczkach kurierskich

Medykamenty zawierające sterydy i hormony oraz podrabiane perfumy, odzież i galanterię znaleźli funkcjonariusze KAS w przesyłkach, skontrolowanych w oddziale jednej z firm kurierskich w Łomży (Podlaskie). Szacunkowa wartość rynkowa zabezpieczonych towarów przekracza 34 tys. zł – podała w piątek administracja celno-skarbowa.

„W czterech paczkach nadanych do odbiorców z województwa podlaskiego znajdowało się 1318 tabletek i ampułek z lekarstwami zawierającymi sterydy i hormony oraz 120 sztuk odzieży, perfum i galanterii, z bezprawnie naniesionymi znakami znanych marek” – poinformował oficer prasowy podlaskiej KAS st. asp. Maciej Czarnecki.

W związku z podejrzeniem naruszenia przepisów prawa farmaceutycznego, dotyczących wprowadzenia do obrotu preparatów medycznych bez stosownego zezwolenia, lekarstwa zostały zabezpieczone przez KAS do dalszego postępowania. O podróbkach towarowych powiadomione zostały firmy, które są właścicielami praw do znaków chronionych.

Administracja celno-skarbowa przypomina, że osobom, które zajmują się obrotem wyrobami bezprawnie oznaczonymi zarejestrowanymi znakami towarowymi grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo do 2 lat więzienia.

Według danych Krajowej Administracji Skarbowej, jednym z popularniejszych towarów, które grupy przestępcze próbują przemycać zza wschodniej granicy w przesyłkach kurierskich, adresowanych do Polski lub do Europy Zachodniej, są papierosy. Kilka dni temu w czterech paczkach nadanych na Litwie do odbiorcy z Wielkiej Brytanii było w sumie ok. 2 tys. paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy.

Kontrole takich przesyłek prowadzone są nie tylko w magazynach, ale też przez grupy mobilne administracji skarbowej na drogach, nierzadko również z wykorzystaniem psów wyszkolonych do takich zadań i mobilnych skanerów rtg. Dotyczą nie tylko paczek zagranicznych, ale również w obrocie krajowym.

W przesyłkach kurierskich podlaska KAS znajduje też towary podrabiane, które potencjalnie mają trafiać do Polski, np. do sprzedaży na bazarach. To m.in. kosmetyki czy leki lub suplementy. W ub. roku była też np. próba dostarczenia do Polski w ten sposób transportu podrabianych butów sportowych z Chin.

PAP

drukuj